reklama

Podle Gazdíka by se úprava měla stát součástí projednávané novely autorského zákona. Zároveň chce zamezit tomu, aby se sazby autorských poplatků zvýšily od příštího roku až o 50 procent. Průměrná roční míra inflace v ČR se podle ČSÚ v minulých třech letech pohybovala ve výši 1,4 procenta, 0,4 procenta a 0,3 procenta.

„Za posledních 12 let se autorské poplatky zvýšily o více než 300 procent, což je skutečně už neúnosné," uvedl Gazdík. V případě plánovaného zvýšení, ke kterému se rozhodl autorský svaz, by prý nárůst poplatků byl zhruba pětinásobný. To by negativně dopadlo především na podnikatele v pohostinství i na obce.

Navíc by novela by podle Gazdíkova návrhu měla zvyšování poplatků podřídit dohledu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Novelu i s úpravami má ve středu projednávat sněmovní kulturní výbor. O den později naplánovalo Sdružení místních samospráv protest před sídlem OSA proti masivnímu zvyšování poplatků, ke kterému se připojila mimo jiné Česká pirátská strana.

Poslankyně Věra Kovářová upozornila na to, že mnohde v Evropě jsou sazby nižší. Ve Švýcarsku se všem kolektivní správcům platí měsíčně 397 korun za rozhlasový přijímač, v ČR celkem 563 korun. V případě televizních přijímačů je to ve Švýcarsku 450 korun, v Česku celkem 1029 korun měsíčně. I na Slovensku nebo v Německu, Finsku, Irsku, Španělsku jsou sazby nižší nebo srovnatelné se současnými českými, dodala poslankyně.

Předseda představenstva Ochranného svazu autorského (OSA) Roman Strejček nechtěl návrh komentovat, jde podle něj o předvolební prohlášení. „Nemyslím si, že je vhodné, aby soukromý subjekt komentoval předvolební prohlášení jakéhokoli politického uskupení," uvedl.

reklama