Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dopravní podnik žádá lidi, aby jezdili na eskalátoru i vlevo, jinak se prý ničí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Pražský dopravní podnik řeší problém disciplinovaných pasažérů. Cestující v metru se naučili chovat podle doporučení, že mají stát na eskalátorech vpravo.

Vlevo má zůstat volné místo pro ty, kteří spěchají. Jenže se ukázalo, že tento zvyk pojízdné schody nerovnoměrně zatěžuje, a tím i opotřebovává.

Pohled na eskalátory to jasně ukazuje. Naprostá většina lidí stojí vpravo, vlevo zůstává volná ulička. Lidé se tak chovají přesně podle pokynů, které vidí na začátku schodiště. Stát vpravo, chodit vlevo.

Jenže technici zjistili, že tento zvyk schody nerovnoměrně zatěžuje a tím poškozuje. "Podle informací, které mám z provozu, tak dochází k nadměrnému vytahání tažného lana, ložisek a k celkové deformaci konstrukce pouze na jedné straně," vysvětluje mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl.

Cestující, kteří nám pohotově odpověděli, že vždy stojí vpravo, tato informace nepřekvapila.

Lidí, kteří využívají volnou uličku vlevo, ale podle dopravního podniku zase tolik není. Vedení podniku teď zvažuje, jak situaci řešit. A zároveň zjišťuje, jak se problém promítá do nákladů na opravy.

Pokud tedy někdo bude stát uprostřed eskalátorů, nutně nemusí jít o hulváta, který vás nechce pustit. Třeba jen stojí uprostřed, aby schody rovnoměrně vyvažoval.

Témata:  eskalátory metro

Související

Aktuálně se děje

4. února 2025 14:42

Nehoda vlaku v Ostravě. Souprava vykolejila, zranil se strojvedoucí

V Ostravě došlo v úterý po poledni k vykolejení vlaku, což vedlo k omezení provozu, které stále trvá. Zranění utrpěl strojvedoucí, jehož si převzali záchranáři. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Českem se opět šíří svrab. Co to je a jak s ním bojovat?

Svrab je vysoce nakažlivé kožní onemocnění způsobené zákožkou svrabovou (Sarcoptes scabiei), což je mikroskopický roztoč, který se zavrtává do kůže a způsobuje silné svědění a podráždění. Nemoc se šíří přímým kontaktem s infikovanou osobou nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů, jako je oblečení, ložní prádlo či ručníky. Nejčastěji se vyskytuje v kolektivech, například v rodinách, školách, domovech pro seniory či věznicích.