Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Leteckou záchrannou službu by měl provozovat státní podnik

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie
Záchranáři v akci, ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Urban, EuroZprávy.cz

Praha - Provoz osmi z deseti základen letecké záchranné služby by měl po roce 2020, kdy by měly skončit smlouvy s předchozími provozovateli, zajistit nově zřízený státní podnik.

Počáteční investice by mohla činit asi 1,6 miliardy korun. Jedna základna by zůstala policii a jedna armádě. V materiálu pro vládu to doporučuje komise, v které zasedli zástupci několika ministerstev, úřadu vlády a asociace krajů. ČTK má podklad k dispozici.

Nyní provozují osm z deseti základen letecké záchranné služby v Česku soukromé firmy, kterým koncem roku vyprší smlouva. Základny v Praze a Plzni mají policie a armáda, nově by měly převzít i základny na jihu Čech a v Brně. O zbývajících šest základen by se v letech 2017 až 2020 měly podělit tři firmy. Jedna z nich ale napadla výsledek tendru u antimonopolního úřadu.

Ministerstva obrany i vnitra nechtějí po roce 2020 rozšířit svoje působení na další základny a naopak by každé chtělo mít jen po jedné základně. Armáda se obává, že by při provozování více stanovišť neměla dostatečnou kapacitu na plnění armádních úkolů.

Tvrdí také, že zajišťování letecké záchranné služby prostřednictví armády je dražší než současné provozování soukromou firmou. Vnitro zase argumentuje tím, že není schopno do té doby zajistit dostatek kvalifikovaného personálu, ani potřebný počet vrtulníků. Obává se rovněž toho, že by provoz kolidoval s jinými úkoly při zajišťování bezpečnosti.

Témata:  záchranáři Zdravotnická záchranná služba

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy