Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Clintonová byla příliš militaristická a slabá, zradila demokratický program, tvrdí čeští komunisté

Jaroslav Faltýnek /ANO/ a Vojtěch Filip /KSČM/ v Poslanecké sněmovně
Jaroslav Faltýnek /ANO/ a Vojtěch Filip /KSČM/ v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Podle KSČM vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách není překvapením. Období vlády Donalda Trumpa bude podle předsedy ODS Petra Fialy klást nové nároky na českou diplomacii a vládu.

"Hilary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů," sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Potvrzuje se, že Clintonová byla slabý protikandidát - ani ženy či prvovoliči nedotáhli ztrátu, kterou měla na venkově, mnozí volili raději libertariány či zelené, demokraté ztratili i odboráře," připojil se místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

"Trump bude těžko odhadnutelný prezident, žádný mírotvorce - jeho izolacionistické a deregulační recepty nebudí důvěru, jásat může krajní pravice," uvedl dále Dolejš. "Snad se aspoň přestane v Bílém domě chovat jako v kampani. Přesto nás čekají léta nejistoty, protože situace v USA nemůže nemít globální dopad, i na Evropu. Snad se vyhneme většímu vzestupu obchodních válek a bezpečnostních rizik," doplnil.

Podle Fialy je nyní třeba, aby se čeští politici shodli na zahraniční politice. "V obhajobě našich národních zájmů budeme silní jen tak, jak budeme doma jednotní," míní. Z hlediska české politiky bude podle něj důležité, jaký důraz bude nová vláda dávat vztahům s Evropou a NATO.

Výhra Donalda Trumpa není podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka dobrou zprávou pro Evropu ani svět. "Ale počkejme, jestli nabubřelá předvolební prohlášení přetaví v činy. Obávám se ale dalšího izolacionismu USA," sdělil. Podle zahraničního experta TOP 09 Marka Ženíška se sluší pogratulovat vítězi. "USA přežily zatím všechny své prezidenty, není důvod se domnívat, že nepřežijí i Donalda Trumpa," dodal.

Fiala vnímá volbu Trumpa jako výraz hlubokých ekonomických a sociálních změn v americké společnosti. "Z hlediska České republiky a obhajoby našich národních zájmů bude klíčové, jaký důraz bude nová Trumpova administrativa klást na spolupráci s Evropou a především v rámci NATO, jaká bude ve skutečnosti její politika vůči Rusku a zda se potvrdí protekcionistický kurz v oblasti mezinárodního obchodu," uvedl na dotaz ČTK.

Výsledek amerických voleb podle Fialy potvrdil fakt, že evropské státy se v otázkách bezpečnosti budou muset více spoléhat na sebe a investovat více prostředků do své obrany, aniž by oslabovaly či zdvojovaly kapacity určené pro NATO.

Pro Českou republiku je podle Ženíška důležité udržet si co nejtěsnější vazbu na USA a doufat, že se hned nenaplní vše, o čem Trump hovořil v kampani. "Jeho výrok o tom, že země, která neplní své závazky k NATO, nemůže čekat ochranu USA, by měl být mementem nejen pro českou vládu a své závazky začít plnit dříve, než ve 20. letech 21. století, jak je zatím plánováno," uvedl.

Témata:  Donald Trump Petr Fiala Vojtěch Filip

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy