Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČD se nemohou účastnit tendrů, může za to jedna formulace

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jana Maxová, EuroZprávy.cz

Praha - Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se České dráhy kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách, který platí od října, nemohou zúčastnit tendrů. Dráhy totiž mají akcie v jiné podobě, než vyžaduje právní norma.

Podle zákona o veřejných zakázkách by měli být z tendrů vyloučeni uchazeči, kteří nemají výlučně zaknihované akcie. České dráhy ale mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je zaknihovat nemohou. Externí právní analýza pro dráhy podle serveru lidovky.cz uvádí, že by kvůli tomu mohly například napadnout soutěže na provoz vlaků na tratích napadnout konkurenti Českých drah.

"Zákon podle našeho názoru stanoví jednoznačné pravidlo: vítězem veřejné zakázky se nemůže stát akciová společnost, která nemá výlučně zaknihované akcie. Pokud tedy existuje rozpor mezi zákonem o ČD a zákonem o zadávání veřejných zakázek, pak je nutno zvážit změnu zákona," sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

"Spojíme se i s dalšími, kterým může tato nešťastná formulace uškodit a budeme iniciovat další kroky. Možností je metodické upřesnění ministerstva pro místní rozvoj nebo rychlá novela zákona o veřejných zakázkách," řekl serveru ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Podle předsedy dozorčí rady ČD Milana Ferance není nový zákon pro dráhy akutním problémem, protože soutěže na železniční tratě nezačnou dříve než za rok.

Témata:  České Dráhy veřejné zakázky Dan Ťok

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.