Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud se zastal Rittiga v kauze týdeníku Respekt

Ivo Rittig
Ivo Rittig
Foto: Twitter

Praha - Pražský městský soud se dnes zastal lobbisty Iva Rittiga, který žaluje vydavatele týdeníku Respekt kvůli článku o kmotrech. Obvodní soud v lednu konstatoval, že napadená tvrzení sice zůstala sporná, ale že tak jako tak nezasáhla dostatečně intenzivně do Rittigových osobnostních práv.

Odvolací senát nyní verdikt označil za "nepovedený" a uložil Respektu, aby pravdivost svých tvrzení prokázal. V opačném případě týdeník spor prohraje.

Podnikatel se domáhá po vydavatelství Economia omluvy ve formě osobního dopisu. Dále chce zveřejnění omluvy v Respektu a 100.000 korun. Vadí mu článek "Kde zůstali kmotři", který v roce 2013 sepsali novináři Jaroslav Spurný a Ondřej Kundra. Rittig označil za nepravdivá a dehonestující ta tvrzení, podle nichž se několikrát vypravil na letiště k přichystanému letadlu, když měl podezření, že proti němu policie plánuje akci. Podnikatel odmítá, aby byl spojován s trestnou činností a popisován jako člověk, který se chce vyhýbat zadržení.

Autoři textu mimo jiné uvedli, že "známý pražský podnikatel měl dlouhodobě informátory, kteří jej měli varovat, jestli se ho někdo z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nechystá zatknout" a že "jakmile se zpravodajové ozvali s podezřením, že tentokrát to přijde, okamžitě se vydával na ruzyňské letiště, kde už čekal připravený tryskáč".

Odvolací senát Tomáše Novosada nesouhlasí s postupem Obvodního soudu pro Prahu 8, který zamítl Rittigovu žalobu i přesto, že pravdivost napadených tvrzení se při jednání neprokázala. "Prokázat se to musí, jinak je to nepodložené tvrzení evidentně způsobilé k zásahu do osobnostních práv. Buď se dohodnete mimosoudně, nebo budeme v té věci postupovat dál," řekl dnes Novosad právníkům obou stran.

Zástupci Economie následně uložil, aby do 15 dnů označil navrhované důkazy. "Když tvrzení neprokážete, nebudete v té věci úspěšní," upozornil. Jednání bude pokračovat v únoru.

Témata:  Ivo Rittig novináři

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.