Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chvojka se sešel se Zemanem. Postavil se za lidská práva

Jan Chvojka
Jan Chvojka
Foto: Facebook

Praha - Nastupující ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) debatoval při dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zeman na Hradě o lidských právech a o novele zákona o střetu zájmů.

Chvojka ve vládě nahradí Jiřího Dienstbiera a novinářům řekl, že by chtěl mnoho věcí dělat jinak než jeho předchůdce.

"Zásadní teze je taková, že jsem stejného názoru jako pan prezident, to znamená, že lidská práva náleží všem bez ohledu na etnikum nebo pohlaví, že je třeba se věnovat každému člověku bez rozdílu. A takto bych chtěl vést i svůj úřad," uvedl Chvojka. Konkrétní záležitosti, kterými se bude zabývat, ale sdělí až po jmenování. Uskuteční se příští týden ve středu.

Novela o střetu zájmů byla podle Chvojky jediným zákonem, který s prezidentem podrobněji probíral. Obsahuje i omezení pro podnikání členů vlády, které by dopadly na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. "Pan prezident řekl svůj názor, já jsem řekl svůj názor," podotkl Chvojka. Předlohou se budou před opětovným sněmovním posouzením zabývat ve středu koaliční špičky.

Chvojka, který chce zůstat poslancem, ale vzdá se zastupitelského mandátu v Chrudimi, se před novináři zmínil i o řešení problému vyloučených lokalit.

Témata:  Miloš Zeman lidská práva Jan Chvojka

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Staroměstské náměstí si připomíná třetí výročí války. Na akci vystoupil i prezident Pavel

Staroměstské náměstí v Praze se v sobotu zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.