lidská práva

OSN

Velvyslanec: Při zvolení ČR do lidskoprávní Rady OSN byla důležitá síla mandátu

Při zvolení České republiky do Rady OSN pro lidská práva byla velmi důležitá síla mandátu, tedy kolik zemí pro ČR hlasovalo. V rozhovoru to ČTK řekl stálý představitel ČR při OSN v Ženevě Václav Bálek. Pro Českou republiku, jež v radě nahradila Rusko, v květnu hlasovalo 157 členů Valného shromáždění OSN, 23 se hlasování zdrželo. Česko by zároveň v příštím roce chtělo radě předsedat.

OSN

Přes 40 zemí, včetně Česka, vyzývá Čínu, aby pustila pozorovatele do Sin-ťiangu

Svět

Čtyřiačtyřicet zemí, včetně České republiky, vyzývá Čínu, aby do provincie Sin-ťiang obývané muslimskými Ujgury pustila nezávislé mezinárodní pozorovatele. Kanadská velvyslankyně při Radě OSN pro lidská práva Leslie Nortonová dnes jménem těchto států také uvedla, že ve vstupu do tohoto regionu by nikdo neměl bránit ani Vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové.

Joe Biden, prezident USA

Biden slíbil, že vyzve Putina k respektování lidských práv

Svět

Americký prezident Joe Biden dnes ujistil, že na plánované schůzce s ruským protějškem Vladimirem Putinem 16. června v Ženevě neopomene téma lidských práv. Šéfa Kremlu upozorní na to, že Spojené státy nedovolí, aby Rusko pošlapávalo lidská práva, slibuje Biden v proslovu k pondělnímu Dni obětí války.

Ilustrační foto

Komise proti rasismu tepe Česko: Segregace romských dětí musí skončit, chraňte LGBT

Domov

České úřady by měly přednostně zajistit skoncování se všemi formami segregace romských dětí ve školách a vytvořit strategii, která pomůže odhalit diskriminaci lidí z komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů). Ve své zprávě o situaci v Česku to napsala Evropská komise proti rasismu a netoleranci (ECRI), která je orgánem pro sledování lidských práv Rady Evropy. S opatřeními proti segregaci romských školáků či proti diskriminaci lidí LGBT počítají připravované vládní strategie, řekla ČTK Olga Jeřábková z Úřadu vlády ze sekce lidských práv.

Anna Šabatová

Šabatová se zlobí: Česko dlouhodobě nenaplňuje některé standardy lidských práv

Domov

Česká republika dlouhodobě nenaplňuje některé mezinárodní standardy lidských práv, například ještě plně nepřijala Istanbulskou úmluvu. Na dnešní tiskové konferenci české koalice Social Watch k vydání zprávy Social Watch 2020 to řekla bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Problémem je podle ní také absence dětského ombudsmana a instituce, jež by systematicky sledovala dětská práva ve všech oblastech.

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán zneužívá koronavirus k uzurpaci moci? Dostal se do křížku s Radou Evropy

Svět

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval generální tajemnici Rady Evropy Mariju Pejčinovičovou Buričovou, aby zemi nebránila v úsilí vypořádat se s pandemií koronaviru. O dopise dnes informovala agentura MTI s odvoláním na Orbánova tiskového mluvčího. Orbán tak reagoval na kritiku Maďarska kvůli chystanému udělení mimořádných pravomocí maďarské vládě.

Noviny, ilutrační foto

Svět

Cenzura médií v Maďarsku. Lidská práva a Thunbergová jsou tabu, vláda čelí kritice

Šéfové v maďarských státních médiích sdělili redaktorům, že potřebují povolení, aby směli psát o švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové a politice Evropské unie. Zakázali také zmiňovat se o předních organizacích na ochranu lidských práv, napsal dnes zpravodajský server Politico s odvoláním na interní pokyny z maďarských redakcí, které má k dispozici.

Julian Assanage

Bude vydán Assange do USA? Evropská komisařka řekla svůj názor

Svět

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange by neměl být vydán Spojeným státům, protože by to mělo hrozivý dopad na svobodu tisku. Podle agentury Reuters to dnes řekla komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Assange čeká v londýnském vězení na extradiční řízení, které má začít příští týden. USA se dožadují vydání 48letého Australana, aby ho mohly soudit v 18 bodech obžaloby, včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.

Násilí na ženách

Istanbulská úmluva rozděluje Česko. Neziskovky vyrazily do boje za její ratifikaci

Domov

Koalice nevládních organizací Hlas proti násilí vyzvala politiky a političky k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Přijetí této mezinárodní dohody proti domácímu a sexuálnímu násilí, která má zajistit pomoc obětem i práci s pachateli, chce iniciativa podpořit kampaní s příběhy týraných či znásilněných žen. Její začátek stanovila na dnešní Den lidských práv.

Důchodci

Domov

Šabatová chce nový trest. Co má hrozit za ponižování a šikanu důchodců?

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová by ráda prosadila zavedení přestupku za nedůstojné zacházení. Reaguje tím na různé případy ponižování lidí v zařízeních sociálních služeb. Ombudsmanka to dnes řekla na tiskové konferenci o výročí 20 let od schválení zákona o veřejném ochránci práv. Šabatová je třetí veřejnou ochránkyní práv, po Otakaru Motejlovi a Pavlu Varvařovském.

Vlajka USA

Hongkong: Lidé děkovali USA za zákon na podporu demonstrací

Svět

Stovky lidí všech věkových kategorií, někteří zahalení v amerických vlajkách, se dnes shromáždily v centru Hongkongu při příležitosti Dne díkůvzdání. Manifestací chtěli poděkovat Spojeným státům za to, že přijaly zákon, který vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstracím v Hongkongu. Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu odsouhlasily minulý týden Sněmovna reprezentantů a Senát a ve středu ho podepsal prezident Donald Trump.

Praha

Peking vypověděl partnerství s Prahou

Svět

Peking s okamžitou platností vypověděl sesterské partnerství s Prahou. Pozastaví s ní veškeré oficiální styky. Ve vyjádření, které ČTK poskytlo čínské velvyslanectví v Česku, to uvedla kancelář pro mezinárodní záležitosti pekingského magistrátu. Představitelé pražské koalice se podle ní hrubě vměšovali do vnitřních záležitostí Číny a záměrně porušovali sesterské partnerství s Pekingem. Vedení Prahy vypovědělo smlouvu s Pekingem už na začátku týdne.

Švédsko

Alternativní Nobelovy ceny rozdány. Jednu z nich získala aktivistka Greta

Svět

Mladá švédská aktivistka za ochranu klimatu Greta Thunbergová je jednou ze čtyř osobností, které byly dnes vyznamenány takzvanou alternativní Nobelovou cenou. Kromě ní letošní Cenu za správný život (Right Livelihood Award) dostal brazilský vůdce domorodého obyvatelstva Davi Kopenawa, čínská bojovnice za práva žen Kuo Ťien-mej a marocká bojovnice za lidská práva a za nezávislost území Západní Sahary Amínátú Hajdarová.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:05

Nový způsob života Veroniky Žilkové. Sama v neznámém prostředí

Veronika Žilková je v novém kalendářním roce jako vyměněná, protože se rozhodla některé věci ve svém životě změnit. Zejména zanevřela na muže a řekla si, že bude sama. Jak se jí podařilo naskočit do nově rozjetého vlaku? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy