Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko přijalo dodatky k ústavě, omezující práva sexuálních menšin

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Maďarský parlament ovládaný dvoutřetinovou většinou poslanců konzervativní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána dnes schválil dodatky k ústavě, jež dále omezují práva sexuálních menšin.

Informovaly o tom tiskové agentury, podle nichž se úpravy týkají především zákazu adopcí dětí páry stejného pohlaví a stanovení toho, že pohlaví dětí je určeno při porodu a později nemůže být měněno.

"Maďarsko chrání právo dětí na jejich genderovou identitu nabytou při narození a zaručuje výchovu v souladu s hodnotami, na nichž je založena maďarská ústavní identita a křesťanská kultura," konstatuje se podle agentury MTI mimo jiné v dodatcích základního zákona. Ve 199členném zákonodárném sboru je podpořilo 133 poslanců, 45 hlasovalo proti a pět se zdrželo.

Ve vysvětlujícím textu se uvádí, že "západní ideologie se mění způsobem, který vyžaduje zaručení práva dítěte na vlastní identitu v souladu s jeho pohlavím při narození s cílem ochránit dítě před duševními a biologickými zásahy, jež se dotýkají jejich fyzického a duševního zdraví", napsala MTI.

Novela ústavy rovněž vylučuje adopci dítěte páry stejného pohlaví. "Otec je muž, matka je žena," konstatuje se v textu devátého dodatku základního zákona. Adopce dítěte jednotlivcem je nyní přitom možná jen se zvláštním povolením ministra pro záležitosti rodin.

I když existují výjimky, kdy si mohou osvojit děti jednotlivci nebo rodinní příslušníci, hlavním pravidlem podle ministryně spravedlnosti Judit Vargové je, že dítě může adoptovat jen manželský pár, což znamená muž a žena, kteří jsou sezdaní.

Adopce homosexuálními páry byly doposud možné, pokud se jeden partner přihlásil jako svobodná osoba. Maďarsko neumožňuje uzavírání manželství osobami stejného pohlaví.

Podle organizací zabývajících se lidskými právy Orbánův vládnoucí Fidesz a jeho spojenec Křesťanskodemokratická lidová strana (KDNP) zintenzivnily v posledních letech svůj negativní postoj vůči příslušníkům LGBT komunity. V květnu kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech. V říjnu pak maďarská vláda odsoudila knihu moderních pohádek pro děti, kterou vydalo lesbické sdružení, jako "homosexuální propagandu".

Gayové a lesby v Maďarsku se obávají, že by se před volbami v roce 2022 mohli stát terčem politických útoků vzhledem k tomu, že například v Polsku byl odpor proti "LGBT ideologii" jedním z klíčových témat tamní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Témata:  Maďarsko homosexuálové Viktor Orbán lidská práva

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy