Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přes 40 zemí, včetně Česka, vyzývá Čínu, aby pustila pozorovatele do Sin-ťiangu

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Čtyřiačtyřicet zemí, včetně České republiky, vyzývá Čínu, aby do provincie Sin-ťiang obývané muslimskými Ujgury pustila nezávislé mezinárodní pozorovatele. Kanadská velvyslankyně při Radě OSN pro lidská práva Leslie Nortonová dnes jménem těchto států také uvedla, že ve vstupu do tohoto regionu by nikdo neměl bránit ani Vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové.

"Jsme hluboce znepokojeni situací ohledně lidských práv v autonomní oblasti Sin-ťiang," uvádí se v prohlášení. Jeho signatáři připomínají, že podle věrohodných zpráv je v tomto čínském regionu svévolně zadržováno více než milion lidí a státní dozor je neproporčně zaměřen proti Ujgurům a dalším menšinám. Ze Sin-ťiangu také přicházejí informace o mučení nebo krutém a nelidském zacházení, ponižujících trestech, nucených sterilizacích nebo o tom, že úřady oddělují děti od jejich rodičů.

"Vyzýváme Čínu, aby umožnila okamžitý... a neomezený přístup do Sin-ťiangu nezávislým pozorovatelům, včetně Vysoké komisařky," uvádí se v prohlášení, jehož signatáři také dali najevo znepokojení nad rozdrolováním základních svobod v Hongkongu a situací ohledně lidských práv v Tibetu. K této výzvě se připojily západní země.

Naopak Čína podle agentur požaduje, aby Rada OSN pro lidská práva "objektivně prošetřila" zločiny páchané na původních obyvatelích Kanady, zejména dětech. Děje se tak v souvislosti s nedávným nálezem masového hrobu s ostatky 215 dětí na pozemku bývalé církevní internátní školy. Ta byla součástí systému, který usiloval o asimilaci potomků původních obyvatel i cestou vynucování jejich odloučení od rodičů.

Čínu podpořily země jako Rusko, Bělorusko, Írán nebo Severní Korea.

Témata:  Čína lidská práva OSN (Organizace spojených národů)

Aktuálně se děje

13. června 2024 9:42

Fico komunikuje s vládou, léčba ale potrvá ještě několik týdnů

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se před měsícem stal obětí atentátu, během procesu zotavování komunikuje se členy vládní koalice. Novinářům to ve středu řekli ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy