Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hongkong: Lidé děkovali USA za zákon na podporu demonstrací

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Stovky lidí všech věkových kategorií, někteří zahalení v amerických vlajkách, se dnes shromáždily v centru Hongkongu při příležitosti Dne díkůvzdání. Manifestací chtěli poděkovat Spojeným státům za to, že přijaly zákon, který vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstracím v Hongkongu. Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu odsouhlasily minulý týden Sněmovna reprezentantů a Senát a ve středu ho podepsal prezident Donald Trump.

Podle agentury AP dnes hongkongští demonstranti také vyzvali další země, aby USA následovaly a schválily obdobné zákony. "Stůjte při Hongkongu," skandoval dav v obědové přestávce, kdy se k mladým aktivistům pravidelně při demonstracích připojují také úředníci.

Další z účastníků protestu požadovali sankce mířící na vedoucí představitele Hongkongu, včetně správkyně Carrie Lamové. Jeden z manifestantů držel transparent s nápisem "Děkujeme, prezidente Trumpe! Sankce pro Carrie Lamovou!"

"Věřila jsem, že Donald Trump zákon podepíše, protože bojujeme za univerzální svobodu. Každý na světě by to měl podporovat," řekla 25letá účastnice akce Jacky.

Jeden z nejvýznamnějších představitelů hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong dnes označil přijetí zákona za "pozoruhodný úspěch" a vítězství lidských práv nad klíčovými americko-čínskými obchodními rozhovory.

Od roku 1997, kdy Británie předala svou bývalou kolonii Číně, je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což mu má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Díky zmíněnému principu se Hongkong těší ze strany USA hospodářským, obchodním a dalším privilegiím, která Washington pevninské Číně neposkytuje.

Na základě Zákona o lidských právech a demokracii v Hongkongu bude americká vláda muset nyní každoročně ověřovat, zda Peking nadále vůči Hongkongu dodržuje zvláštní přístup a zda má Hongkong dostatek autonomie. Kritici tvrdí, že Čína svobody občanů v Hongkongu postupně omezuje, což Peking popírá. Zákon také umožňuje uvalit sankce na ty, kdo by v Hongkongu porušovali lidská práva.

Hongkongská i čínská vláda dnes proti Trumpovu podpisu zákona ostře protestovaly a Čína pohrozila tvrdými protiopatřeními. Podle listu Global Times, který vydává vládnoucí čínská komunistická strana, Peking zvažuje, že autorům návrhu zákona zakáže vstup do pevninské Číny, Hongkongu a Macaa. Jedním z hlavních iniciátorů zákona byl floridský republikánský senátor Marco Rubio, poznamenala agentura AP.

Témata:  Hongkong demonstrace Peking USA lidská práva

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy