Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína po letech otevřela hranice, z Hongkongu vyrazily desetitisíce lidí

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Pevninská Čína dnes po téměř třech letech přísných restrikcí kvůli covidu-19 plně otevřela své hranice a nevyžaduje už při jejich překročení karanténu. Toho hned první den využily k návštěvě blízkých i desetitisíce obyvatel poloautonomního Hongkongu. Informovala o tom agentura DPA.

Zrušení povinné karantény usnadňuje cestování nejen lidem ze zahraničí, ale i samotným Číňanům. To vyvolalo obavy ve světě, protože Čína se nyní potýká s rozsáhlou vlnou šíření covidu. Řada zemí, včetně USA, Británie, Francie či Německa, již oznámila, že bude vyžadovat od cestujících z Číny negativní testy na koronavirus.

Čínské úřady od března 2020 vyžadovaly po všech lidech po příjezdu ze zahraničí třítýdenní karanténu v některém ze státních zařízení. Od loňského června se karanténa zkrátila na týden a od listopadu na pět dní. Ode dneška se nutnost karantény ruší, cestující navíc při vstupu do Číny již nemusí absolvovat PCR test na koronavirus, postačí jim test před odletem. Peking také ode dneška obnovuje vydávání dokladů, které umožní Číňanům cestovat za účelem turistiky.

Na mezinárodním letišti v Pekingu dnes bylo vidět rodiny a přátele, jak se nadšeně objímají s pasažéry přilétajícími z Hongkongu, Varšavy či Frankfurtu. Podle agentury AP ale obnova cestovního ruchu potrvá delší dobu - hlavní pekingské mezinárodní letiště dnes očekávalo jen osm letů ze zahraničí, uvedla AP.

Největší oživení je patrné na hranicích mezi Čínou a její zvláštní administrativní oblastí Hongkongem. Po předchozí registraci smí tyto hranice denně překročit nanejvýš 50.000 lidí. Kvůli zavřeným hranicím někteří lidé z Hongkongu neviděli od začátku pandemie své příbuzné žijící v Číně.

"Spěchám, abych konečně mohl za ní," řekl agentuře AP na jednom z hraničních přechodů muž, který se chystal za svou manželkou. Agentura Reuters citovala ženu, která se po několika letech chystala navštívit rodiče. "Moji rodiče na tom nejsou zdravotně dobře a já je nemohla navštívit, ani když zjistili, že mají rakovinu střev," řekla Teresa Chowová.

Správce Hongkongu John Lee dnes prohlásil, že obě strany budou hraniční přechody otevírat postupně. Doposud byly v provozu jen tři, ode dneška jich funguje sedm ze čtrnácti.

Cestovní horečku v Číně umocní ještě nadcházející oslavy lunárního Nového roku, které jsou důvodem k návštěvám příbuzných. Nový rok připadá na 22. ledna, ale slavnostní čtyřicetidenní období kolem Nového roku začalo v sobotu.

Peking od začátku pandemie uplatňoval politiku nulového covidu, kterou charakterizovaly dlouhé lockdowny a časté plošné testování obyvatel, v prosinci ale po pouličních protestech většinu opatření proti šíření covidu zrušil. To vedlo k razantnímu zvýšení přírůstků nakažených a přeplnění nemocnic.

Témata:  Čína Hongkong

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.