Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hongkong v lednu postupně otevře hranice s Čínou, zavřené kvůli covidu

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Hongkong do poloviny ledna postupně otevře své hranice s pevninskou Čínou, které úřady uzavřely v souvislosti s pandemií covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes oznámil hongkongský správce John Lee.

"Nyní můžeme dosáhnout znovuotevření hranic s pevninou," řekl Lee na hongkongském letišti po návratu z Pekingu. Cílem je podle něj navrátit hranice do stejného stavu jako před pandemií covidu-19.

Omezení cestování přes hranici mezi tímto velkoměstem pod čínskou správou a pevninskou částí Číny zavedly úřady na začátku roku 2020. Znovuotevření hraničních přechodů pak úřady několikrát odložily kvůli vlnám onemocnění v Hongkongu nebo pevninské Číně. Přísná pravidla zavedená v boji s covidem-19 uvolnily později než zbytek světa.

Obyvatelé bývalé britské kolonie Hongkongu se mohou na pevninu dostat jen leteckou dopravou nebo přes dvě kontrolní místa - jedno je u Šenčenského zálivu a druhé na mostě, který spojuje Hongkong s nedalekou bývalou portugalskou kolonií Macao. Většina ostatních přechodů je uzavřena od začátku roku 2020, včetně železničních spojů.

Témata:  Hongkong Čína

Související

Aktuálně se děje

10:22

20. dubna 2025 20:02

Populární žlutá rodinka předpovídá budoucnost 38 let. Přesnost tvůrců Simpsonových je až děsivá

Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Papež František

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.