Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hongkong v lednu postupně otevře hranice s Čínou, zavřené kvůli covidu

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Hongkong do poloviny ledna postupně otevře své hranice s pevninskou Čínou, které úřady uzavřely v souvislosti s pandemií covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes oznámil hongkongský správce John Lee.

"Nyní můžeme dosáhnout znovuotevření hranic s pevninou," řekl Lee na hongkongském letišti po návratu z Pekingu. Cílem je podle něj navrátit hranice do stejného stavu jako před pandemií covidu-19.

Omezení cestování přes hranici mezi tímto velkoměstem pod čínskou správou a pevninskou částí Číny zavedly úřady na začátku roku 2020. Znovuotevření hraničních přechodů pak úřady několikrát odložily kvůli vlnám onemocnění v Hongkongu nebo pevninské Číně. Přísná pravidla zavedená v boji s covidem-19 uvolnily později než zbytek světa.

Obyvatelé bývalé britské kolonie Hongkongu se mohou na pevninu dostat jen leteckou dopravou nebo přes dvě kontrolní místa - jedno je u Šenčenského zálivu a druhé na mostě, který spojuje Hongkong s nedalekou bývalou portugalskou kolonií Macao. Většina ostatních přechodů je uzavřena od začátku roku 2020, včetně železničních spojů.

Témata:  Hongkong Čína

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 10:46

Veronika Arichteva není jediná, kdo oplakává jeho smrt. Pavel Nový chybí i slavným, takhle o něm mluví

Herečka Veronika Arichteva prožívá po úmrtí svého otce těžké chvíle. Byl důležitou součástí nejen jejího života, ale také celé rodiny i filmového světa. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.