Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo má potíže s dodržováním práv migrantů a postižených, tvrdí institut

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nedostatky Německa na poli lidských práv spočívají především v respektování zdravotního stavu deportovaných osob a v nabídce učebních oborů pro mladé lidi s handicapem. V dnes zveřejněné zprávě o situaci v zemi to uvádí Německý institut pro lidská práva (DIMR).

"Ačkoli velkou pozornost politiků i veřejnosti právem poutá přístup ke koronaviru, čelí Německo lidskoprávním výzvám i v dalších oblastech," tvrdí zpráva, která se soustředí zejména na okolnosti deportací migrantů a na profesní osudy mladých lidí s postiženími.

Německé zákony zakazují deportaci tehdy, když hrozí zhoršení zdravotního stavu, nebo kdy je v ohrožení život člověka. Důkazní břemeno v takových případech ale leží na lidech, kteří nucenému návratu do země původu čelí. Lidé tak musí úřadům sami poskytnout důkazy a zprávy o svém zdravotním stavu.

Unser Menschenrechtsbericht 2020 an den Deutschen Bundestag ist da!Besondere menschenrechtliche Herausforderungen in Deutschland sind aus unserer Sicht: Abschiebungen trotz Krankheit, Zugang zu berufl. Ausbildung für Menschen mit Behinderungen.Bericht: https://t.co/fJOAsKM4rk pic.twitter.com/ogiHLlRmjy

— Für Menschenrechte (@DIMR_Berlin) December 1, 2020

Podle DIMR ale migranti často nemohou tuto podmínku splnit kvůli zrychleným azylovým procedurám. "Nedostatečný přístup k informacím, k tlumočníkům a zdravotním odborníkům a byrokratické a finanční překážky to komplikují," říká zpráva.

Zástupci DIMR na dnešní tiskové konferenci zvedli, že vzhledem k pandemii nemoci covid-19 a s tím souvisejícími zdravotními komplikacemi a také kvůli často nedostatečným možnostem lékařské péče v zemích původu by mělo Německo deportace prozatím zastavit.

V případě handicapované mládeže DIMR poukazuje na to, že tato skupina má problémy získat místo v běžném učebním oboru, neboť má často k dispozici jen zvláštní formy přípravy. Mladí lidé s postižením tak po absolvování takovéhoto učebního oboru obtížně vstupují na pracovní trh. Taková příprava na zaměstnání je podle DIMR v rozporu s úmluvou OSN o právech handicapovaných osob, která požaduje rovnocenný přístup pro každého.

Zástupci DIMR rovněž vytýkají německé vládě to, že v roce 2019 umožnila vývoz zbraní do zemí, které se v rámci vojenské koalice účastní konfliktu v Jemenu. Oceňují naopak změnu zákona o potírání infekčních chorob, kterou němečtí poslanci v listopadu schválili. "Opatření, která spolková vláda a spolkové země mohou použít, když infekční čísla rychle stoupají, jsou nyní jasně daná," uvádí DIMR. Dodává ale, že je to jen první krok k většímu zapojení parlamentu do boje s pandemií a do určování karanténních opatření.

Témata:  uprchlíci Německo lidská práva zdravotně postižení

Související

Aktuálně se děje

10:42

Daniel Craig otevřeně o budoucnosti Jamese Bonda: Kdo bude další? Je mi to jedno

Daniel Craig, který ztvárnil Jamese Bonda ve filmech od „Casino Royale“ (2006) až po „No Time to Die“ (2021), čelil v rozhovorech otázkám o svém nástupci. Na otázku, koho by si představoval jako dalšího agenta 007, reagoval překvapivě stručně a jednoznačně: „Je mi to jedno.“ Po šestnácti letech v roli elitního britského špiona se Craig vyjadřuje o sérii bez většího zájmu, což vyvolalo různé reakce fanoušků, ale i odborníků na filmový průmysl, kteří poukazují na jeho pragmatický přístup po tak dlouhé kariéře​.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

armáda Jižní Korea

Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová válka může začít tam, kde by ji čekal málokdo, píše Politico

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.