Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínský režim zneužívá epidemii Covid-19. Úřady rozšiřují opatření omezující svobody

Čínská policie
Čínská policie
Foto: Pixabay

Pod pláštíkem závažnosti krize s koronavirem posilují čínské úřady masový dohled nad obyvatelstvem a rozšiřují opatření omezující svobodu.

Vzniká tak obraz říše, která se víc podobá Velkému bratru než univerzální hodnoty respektující mocnosti na vzestupu, píše deník Le Monde. 

Represe v době epidemie pokračují, upozorňuje i server cnbc.com. Nedávné zatčení dvou předních představitelů čínské opozice potvrzuje názory mnoha expertů, kteří se obávají, aby režim Si Ťin-pchinga nevyužil strachu vyvolaného šířením koronaviru a neposílil kontrolu nad čínskou společností natrvalo.

Šestačtyřicetiletý univerzitní profesor Sü Č'-jung, známý svým bojem za právní stát v Číně, který byl vězněn už v letech 2014 až 2017, byl 15. února zatčen v Kantonu u advokátky, k níž se uchýlil.

Podle britského listu The Guardian byl další univerzitní profesor Sü Čang-žun, který nesměl od roku 2018 přednášet, protože kritizoval reformu ústavy umožňující Si Ťin-pchingovi stát se doživotním prezidentem, odsouzen k domácímu vězení v Pekingu a nemůže komunikovat s vnějším světem.

Za "války lidu" proti koronaviru posilují čínské úřady pod pláštíkem závažnosti mimořádné situace dohled nad obyvatelstvem a rozšiřují opatření omezující svobody. Zpanikaření a vyděšení obyvatelé čínských měst nyní široce podporují systematickou praxi izolace, kterou zajišťují nejen nesčetní dobrovolníci, ale i moderní technologie včetně umělé inteligence. Tato praxe se však změnila v postupy, které už odporují právnímu rámci, jako je totální blokáda přístupových cest, zákaz vracet se do domovů či šíření osobních údajů pacientů.

Chinese officials in rural areas are creatively using #drones to make sure local residents don‘t gather together without wearing masks during the nationwide battle against the #coronavirus. https://t.co/e6khcWvUrx pic.twitter.com/td7u1ZZ4Kz

— Global Times (@globaltimesnews) January 31, 2020

Po prvním období, kdy byla určitá kritika týkající se zvládání krize povolena, nyní opět v zemi cenzura sílí. Počátkem února úřady oznámily zvýšenou kontrolu sociálních sítí. Propagandistický aparát komunistické strany vyzval k usměrňování veřejného mínění a k posílení kontroly nad informacemi.

Podle údajů organizace China Human Rights Defenders ze 7. února bylo 351 osob potrestáno za "šíření lživých informací" o koronaviru. Vypovězení tří dopisovatelů listu The Wall Street Journal, oznámené 19. února, tuto tendenci potvrzuje.

Rozpor mezi nedávným zlepšením údajů o stavu epidemie a posílením dohledu vyvolává otazníky nad skutečnými cíli zesílené kontroly. Má jen chránit zdraví obyvatelstva, nebo umožňuje ještě dále omezovat svobodu občanů? Zmizí tato omezení s epidemií, nebo se stanou všední věcí? Nic dobrého nevěští stále četnější shora diktované kroky, nová varování lékařům ani kurzy pořádané v některých městech provincie Chu-pej, která je epicentrem epidemie, jejichž cílem je "převychovat" ty, kdo se odváží odejít z domova bez povolení.

Toto znepokojení posilují nedávná zjištění některých médií, včetně listu Le Monde, ohledně rozsahu represí vůči ujgurským muslimům v provincii Sin-ťiang vedených pod záminkou rozsáhlého programu, jehož cílem je údajně zabránit radikalizaci. Rozsáhlé využívání databází ke sledování obyvatel s cílem internovat zhruba milion osob v Sin-ťiangu spolu s masovou kontrolou v souvislosti s koronavirem navozuje představu říše, která spíše připomíná Velkého bratra než vzestupující mocnost, která by respektovala univerzální hodnoty.

Témata:  Čína koronavirus (coronavirus) COVID-19 lidská práva policie Čína

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.