Praha - Vláda na svém pondělním zasedání projedná národní strategii elektronického zdravotnictví pro období 2016 až 2020. Počítá například se sdílením informací o léčbě pacienta jednotlivými poskytovateli zdravotní péče či elektronickým objednání zdravotní péče. Materiál už dříve ve vnitřním připomínkovém řízení kritizovala Koalice soukromých lékařů.
Zdravotnická zařízení v ČR jsou sice už nyní vybavena komunikačními a informačními technologiemi, ale informace o zdravotním stavu pacienta mezi sebou sdílejí nedostatečně nebo vůbec. Ještě horší je zřejmě situace v následné zdravotní a sociální péči.
"Důsledkem nedostatečné komunikace dochází nejen k nižší efektivitě poskytovaných zdravotních služeb, ale především k vyšší zátěži pacienta (např. opakovaným vyšetřením) a v některých případech dokonce i k ohrožení bezpečnosti léčby," uvádí předkládací zpráva k materiálu. Tomu by měla elektronizace zdravotnictví zamezit.
Měl by také vzniknout Národní zdravotnický informační portál, který umožní lidem například konzultaci s lékařem na dálku, elektronické objednání zdravotní služby a následné vyzvednutí léků na elektronický recept. Lékárna by si elektronicky ověřila, zda pacienti neužívají více léků se stejnou účinnou látkou.
Podle Koalice soukromých lékařů je ale strategie "nebezpečná pro lékaře i pacienty", nic neuspoří, naopak přesměruje velké částky od péče o nemocné do IT technologií. Řada lékařů odmítá povinné zapojování do elektronické komunikace, nechtějí zpřístupňovat své léčebné know-how.
Témata: zdravotnictví, vláda, pacienti
Související
30. října 2024 18:14
26. října 2024 6:46
11. září 2024 21:58
19. listopadu 2023 18:32
2. října 2023 11:17
2. února 2023 11:39