zdravotnictví

Lékaři, ilustrační fotografie.

Tisíce českých lékařů nehodlá dělat přesčasy

Domov

Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK) informovala o tom, že svou prosincovou přesčasovou práci ukončilo přibližně 4 900 lékařů. Lékaři jsou dlouhodobě nespokojení s legalizací možnosti sloužit až 832 přesčasových hodin ročně.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění, VZP na ni upozorní kampaní

Domov

Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na ni chce upozornit v informační kampani, o které dnes informovala novináře. Od pondělí by se měla objevit v televizích a rádiích, na internetu i venkovních reklamních plochách. Pojišťovnu vyjde na 20 milionů korun. Ukázat chce i ekonomickou výhodnost prevence konkrétních nemocí ve srovnání s léčbou.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek: Připojištění ve zdravotnictví by mohlo být od roku 2025 či 2026

Domov

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce jednat o možnosti připojištění ve zdravotnictví. Podle něj je potřeba do zdravotnictví dostat víc peněz a udělat to pomocí připojištění by bylo lepší než zvyšováním daní. Řekl to dnes v Otázkách Václava Moravce České televize. Možnost připojištění by se podle něj musela zavést postupně, nový systém by mohl fungovat od roku 2025 nebo 2026.

Lékaři

ČLK v souvislosti s úhradovou vyhláškou varuje před zhoršením zdravotní péče

Domov

Česká lékařská komora (ČLK) v souvislosti s uhradovou vyhláškou varuje před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Vyhláška má v příštím roce garantovat podle ministerstva zdravotnictví zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent, komora chtěla nárůst o 13 procent. ČLK také navrhuje zákonodárcům, aby se zvýšil poplatek za pohotovost, současných 90 korun podle komory neplní svoji regulační funkci.

Marian Jurečka

Jurečka na sjezdu odborů: Na zvýšení tarifních platů ve vládě není shoda

Domov

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes na sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR uvedl, že na zvýšení tarifních platů od 1. ledna 2023 ve vládě není shoda. Kraje jako zřizovatelé velké části zařízení sociálních služeb podle něj dostanou na příští rok 26,5 miliardy korun, což je meziroční navýšení o 12,2 procenta.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ministr Válek chce vrátit do hry nadstandardy ve zdravotnictví

Domov

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce vrátit do hry nadstandardy ve zdravotnictví. Na dnešní stranické programové konferenci v Praze připustil, že zavedení nadstandardů by vedlo k rozdělení kvality péče do dvou skupin. Nadstandardy v ČR skončily v roce 2013. Válek chce také mimo jiné posílit prevenci.

Lékaři, ilustrační fotografie.

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent

Domov

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli dnes zástupci odborů na tiskové konferenci.

Lékaři, ilustrační fotografie.

Britské zdravotnictví čelí bezprecedentní personální krizi, tvrdí zpráva

Svět

Britský státní zdravotnický systém NHS čelí největší personální krizi v historii, která už ohrožuje také pacienty. Vyplývá to ze zprávy parlamentního výboru pro zdravotnictví a sociální péči, o které dnes informovala televize Sky News. Podle britských poslanců v nemocnicích chybí 12.000 lékařů a více než 50.000 zdravotních sester a porodních asistentek a vláda nemá "žádný věrohodný plán", jak situaci zlepšit.

Ilustrační fotografie.

Domov

Nejvíce případů porušování cen zjistili loni úředníci ve zdravotnictví

Nejvíc případů porušování cenových předpisů zjistily loni úřady při kontrolách ve zdravotnictví. Při 257 kontrolách zjistili 133 případů pochybení. Cenové předpisy porušovali také podnikatelé v případě označování zboží a v energetice. Stojí to ve zprávě o cenových kontrolách za loňský rok, kterou vláda předložila Sněmovně.

Ilustrační fotografie.

Náklady na zdravotní péči byly loni proti roku před covidem o 30 pct vyšší

Domov

Náklady veřejného zdravotního pojištění byly loni proti roku 2019, kdy ještě nebyla epidemie koronaviru, o 30 procent vyšší, dosáhly téměř 405 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy analytické komise, která dodává podklady pro dohodovací řízení mezi zdravotním pojišťovnami a zástupci segmentů zdravotní péče o rozdělení peněz z veřejného zdravotního pojištění pro příští rok.

Vláda ČR

Vláda se zabývala platy, od ledna vzrostou učitelům nebo zdravotníkům

Domov

Platy pracovníků v sociálních službách v příštím roce stoupnou o 700 korun. Zdravotníkům se vláda rozhodla platy zvýšit o šest procent a pedagogickým pracovníkům o dvě procenta. Zároveň vláda rozhodla zmrazit platy státních úředníků na ministerstvech a dalších úřadech a všem ústavním činitelům.

Ilustrační foto

Průzkum: Téměř polovina Čechů má omezenou zdravotní gramotnost

Domov

Téměř polovina Čechů má omezenou zdravotní gramotnost. Vyplývá to z výsledků výzkumu o porozumění otázkám zdraví, který se uskutečnil v 17 zemích EU a v Norsku, Rusku a Izraeli. Dnes je na tiskové konferenci zveřejnil Zdeněk Kučera z Ústavu pro zdravotní gramotnost.

Vakcína, ilustrační foto.

Domov

Povinně naočkovat se mají i medici a studenti zdravotnických škol

Povinné očkování proti covidu-19 se kromě zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a složek integrovaného záchranného systému bude týkat i strážníků městské policie, dobrovolných hasičů, mediků a studentů zdravotnických škol a dále studentů, kteří se připravují na práci v sociálních službách. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Očkování, ilustrační fotografie.

V ČR se dosud zlikvidovalo přes 120 tisíc dávek vakcíny proti covidu

Domov

V Česku se od počátku očkování proti nemoci covid-19 do tohoto čtvrtku zlikvidovalo na 123.000 dávek vakcíny zhruba za 26 milionů korun. K využití zůstává kolem 3,7 milionu očkovacích dávek proti koronaviru. Informoval o tom dnes Radiožurnál na základě aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví, která má k dispozici.

Ilustrační foto

Zdravotní sestry budou moci od ledna předepisovat některé pomůcky

Domov

Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické prostředky, jako jsou obvazy, stahovací punčochy nebo pomůcky pro pacienty se střevními vývody a inkontinencí. Umožní jim to novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Ilustrační fotografie.

Domov

Zdravotní sestry budou moci od ledna předepisovat některé pomůcky

Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické prostředky, jako jsou obvazy, stahovací punčochy nebo pomůcky pro pacienty se střevními vývody a inkontinencí. Umožní jim to novela zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Ilustrační foto

Ředitel nemocnice: Zdravotnictví je v kritickém stavu, jeho loď drhne o dno

Domov

Zdravotnictví v České republice je v kritickém stavu, "jeho loď drhne o dno a už začíná nabírat vodu". Novinářům to dnes řekl nově zvolený poslanec a ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík (KDU-ČSL). Podle něj chybí pro zdravotnictví jakákoliv strategie a koncepce pro budoucnost. Upozornil na problém s chybějícími lékaři ve veřejném sektoru.

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Češi ovládli MS v hokeji, ve finále v Praze porazili Švýcarsko 2:0 a vybojovali zlato

V neděli večer se v pražské O2 Areně koná vyvrcholení letošního hokejového světového šampionátu v České republice, ve kterém se utkává domácí národní tým s tím švýcarským. Jedná se o historicky první vzájemný zápas těchto dvou týmů ve finále v historii MS. Česká hokejová reprezentace se pak ve finále MS objevila poprvé po 14 letech a chtěla navázat na dosud poslední zlato z roku 2010, ale i na zlato z roku 1985, kdy se naposledy domácímu (tehdy československému) týmu podařilo ovládnout turnaj na domácí půdě. To pro Švýcary se jedná o druhou účast ve finále v historii, před šesti lety získali stříbro po porážce se Švédskem. Český tým nakonec zvítězil 2:0 a odnáší si vytoužené zlato.