reklama

Lékaři se netají tím, že už v současnosti slouží více hodin přesčasu, než jim zákon připouští. Nemocnice s nimi uzavírají dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok, ty ale nyní lékaři vypovídají, protože tvrdí, že v prosinci už bude limit, který jim umožňuje zákon, dosažen.

"I nadále nám nahlašujte případy vyhrožování a maření zcela legitimního kroku, jakým odmítnutí práce nad zákonný limit je. Z mnoha nemocnic máme informace o nečistých praktikách odmítání převzetí výpovědí, požadováním výpovědí z celého pracovního poměru a dalších. Právo je na naší straně. Buďme si vědomi toho, že náš protest spočívá v tom, že chceme dodržovat zákon," uvedli lékaři na facebooku.

Dodali, že reálný stav je pro ně nevyhovující. "Nesmíme se uspokojit s kosmetickými úpravami beztak ignorované legislativy, žádáme takový zákoník práce, který bude možné dodržovat a následně i kontrolovat. Žádáme adekvátní ohodnocení již za práci v základní pracovní době a změny v postgraduálním vzdělávání lékařů," napsali lékaři.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně s ministrem práce Marianem Jurečkou a poslancem Vítem Kaňkovským plánují předložit do Poslanecké sněmovny novelu zákoníku práce, která by zrušila nedávno schválené navýšení přesčasové práce pro lékaře.

Válek minulý víkend v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že od ledna navrhuje návrat k původním hodnotám. Návrh předpokládá zrušení zvýšení maximálního objemu dobrovolné přesčasové práce lékařů z 416 na 832 hodin, které bylo před nedávnem přijato. Tato změna vyvolala protesty ze strany lékařů, kteří vyjádřili obavy ohledně svých pracovních podmínek a odmítli tuto změnu legalizovat.