Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se z účasti na sjezdu odborů omluvil, do 11:30 nedorazil ani jiný zástupce ministerstva.

Vláda podle Jurečky hledá cestu, jak reagovat na rostoucí výdaje a zároveň nezvyšovat deficit státního rozpočtu. Důvody jsou podle něj i ekonomické, protože obsluha rostoucího státního dluhu stojí každý rok také nemalé peníze.

Poskytovatelé sociální péče podle Jurečky peníze na zvýšení platů a mezd mají. "Navýšení celkové částky na sociální služby je prostorem, aby zřizovatelé navýšili odměňování," uvedl. Podle něj kraje s částkou, kterou jim jako dotaci na sociální služby ministerstvo navrhlo, souhlasily. "V požadavcích krajů přišla částka, kterou potřebují na platy a mzdy. To jsem plně zohlednil," dodal.

Připomněl, že kromě stanovení minimální a zaručené mzdy nemá nad soukromými poskytovateli sociální péče včetně krajských či obecních ministerstvo práce (MPSV) žádnou pravomoc. Stejně tak ministerstvo zdravotnictví stanoví jen výši platů v příspěvkových organizacích, na mzdy soukromých vliv nemá. Odbory dlouhodobě upozorňují, že rozdíly mezi platy stejných nelékařských profesí ve státních nemocnicích a smluvními mzdami v ostatních zařízeních se liší i o 8000 korun.

Jurečka také uvedl, že MPSV chystá změny zákonů, které budou mít dopady na pracovní podmínky zaměstnavatelů v sociálních službách. "Legislativně budeme v příštím roce reagovat na to, abychom nastavili standardy v sociálních službách. Je to něco, co musíme udělat i kvůli financování z EU," uvedl. Řešit chce také pravidelnou valorizaci příspěvku na péči a materiálně-technické standardy, které určují podmínky pro prostory, ale také vytápění nebo personální zabezpečené poskytovaných služeb.