Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel Miloš Holeček, bývalý místopředseda Ústavního soudu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno - V sobotu 16. 4. 2016 zemřel ve věku 65 let bývalý místopředseda a krátkodobě i předseda prvního českého Ústavního soudu JUDr. Miloš Holeček. V roce 1990 se podílel na přípravě Ústavy ČSR. Informaci sdělil z pověření bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu JUDr. Ivy Brožové bývalý mluvčí Nejvyššího soudu v Brně Petr Knötig.

Holeček podle informací na webové stránce Ústavního soudu vystudoval práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde promoval v roce 1975.

„Ještě při studiu byl přijat za justičního čekatele Krajského soudu v Brně. Praxi vykonával na Městském soudě v Brně, kde byl po složení odborné justiční zkoušky a po zvolení soudcem z povolání Českou národní radou v roce 1976 ustanoven do funkce předsedy senátu Městského soudu v Brně," uvedl Knötig.

Holeček specializoval na řízení občanskoprávní sporné. V roce 1982 složil na Právnické fakultě Univerzity Karlovy rigorózní zkoušku z ústavního práva a občanského práva procesního a získal titul doktora práv. Od roku 1990 byl předsedou Městského soudu v Brně.

„V listopadu 1991 přešel na Krajský soud v Brně, kde působil ve funkci místopředsedy pro věci civilní. V únoru 1990 ho předsednictvo České národní rady jmenovalo členem dočasné komise pro přípravu Ústavy ČSR. Dne 15. července 1993 ho prezident republiky jmenoval soudcem Ústavního soudu České republiky do funkce místopředsedy. Po rezignaci JUDr. Zdeňka Kesslera byl jmenován předsedou Ústavního soudu. Jeho mandát skončil dne 15. 7. 2003," uvedl v tiskové zprávě Knötig.

Témata:  Ústavní soud České republiky úmrtí

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy