Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česku hrozí pohroma? Advokátka řekla, co způsobí žaloba na Zemana

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Koncem července Senát schválil návrh žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Co by se stalo, kdyby návrh prošel?

Podle advokátky Moniky Čírtkové se očekává, že žaloba přes Sněmovnu neprojde, neboť schválení vyžaduje hlasy minimálně 120 poslanců. Pokud by ale žaloba uspěla, Česko by to podle ní výrazně zasáhlo.

"Hnutí ANO, resp. jejího předsedu, už přestane bavit hrát vedle prezidenta druhé housle. Vzhledem k tomu, že se definitivně ukáže, že prezident neudělí premiérovi milost, dojde Andreji Babišovi trpělivost a k žalobě se se svými poslanci (u nichž předpokládám v tomto směru stranickou disciplínu) připojí. Žaloba rázem získá pohodlnou většinovou podporu," uvedla na sociální síti.

Poté by žaloba šla na stůl Ústavnímu soudu, jehož předseda Pavel Rychetský se podle ní výhradami vůči postupu prezidenta netají. Pokud by žalobě soudci vyhověli a rozhodli, že prezident opravdu hrubě porušuje Ústavu, Zeman by svůj úřad ztratil. 

"Patnáct (aktuálně vlastně jen čtrnáct) soudců by rozhodlo proti hlasům 2 853 390 voličů, kteří dali Miloši Zemanovi hlas v posledních volbách.Dopady na společnost by byly strašné. Ztratil by se poslední křehký smír spočívající v tom, že stále ještě respektujeme výsledky voleb. Více než polovina společnosti by dostala nezvratné potvrzení o vládě elit, o soudcokracii, která má přednost před vůlí lidu deklarovanou ve volbách," obává se advokátka.

Připomíná, že to celé by vzniklo kvůli odvolání a jmenování ministra kultury, což považuje za naprosto směšný důvod, bez ohledu na to, co měl či neměl prezident v této záležitosti konat. "Celé to "hrubé porušování Ústavy" spočívající v několika týdnech obstrukcí s výkonem prezidentských pravomocí, by se z odstupu jevilo beznadějně malicherné ve srovnání se zásahem do volebního výsledku a tím i do celé společnosti," varuje.

Ve světle těchto úvah jí připadá žaloba jako čirá nezodpovědnost. "Je to politický dokument, deklarace politických postojů - a proto by mělo být při jeho přijetí zvažováno, v co může ve skutečnosti vyústit. Senátor Václav Láska by si měl teď upřímně přát, aby jeho žalobu sněmovna neschválila," dodává advokátka.

Témata:  Miloš Zeman soudy Ústavní soud České republiky

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy