Ústavní soud České republiky

soudy

Ústavní soud škrtal v daňovém řádu

Domov

Ústavní soud (ÚS) s časovým odkladem zrušil část daňového řádu, která nařizuje využívání tiskopisů ministerstva financí, ale blíže neurčuje rozsah požadovaných údajů. V platnosti zůstane do konce příštího roku. Podobu formulářů by měl určit přímo zákon nebo vyhláška ministerstva financí. Soud tak vyhověl návrhu skupiny senátorů a dal zákonodárcům více než roční lhůtu ke změně daňového řádu.

soudy

David Rath neuspěl s návrhem na zrušení části trestního řádu

Domov

Bývalý politik David Rath, který si odpykává trest za korupci, neuspěl s návrhem na zrušení části trestního řádu upravující rozhodování o podjatosti. Ústavní soud (ÚS) po dvou letech odmítl stížnost spojenou s návrhem na škrty v zákoně. ČTK to zjistila z databáze Nalus.

Varšava

Právnička drsně útočila na Merkelovou a gaye. Teď je ústavní soudkyní

Domov

Poslanci polského parlamentu, kde má většinu vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS), ve čtvrtek pozdě večer zvolili novými členy ústavního soudu dva kontroverzní kandidáty. Kritiku vzbudila jejich minulost i skutečnost, že sami ještě nedávno byli zákonodárci právě za PiS.

Miloš Zeman

Česku hrozí pohroma? Advokátka řekla, co způsobí žaloba na Zemana

Domov

Koncem července Senát schválil návrh žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Co by se stalo, kdyby návrh prošel?

Senát ČR

Domov

Žaloba na Zemana je tady, Senát ji schválil

Senát schválil návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Pro návrh dnes hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, potřeba bylo nejméně 45 hlasů. Proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo. K Ústavnímu soudu návrh doputuje jen v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců. S ohledem na rozložení sil v dolní komoře, kde má většinu vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM či SPD, to není pravděpodobné. Zeman už dříve označil návrh žaloby za ústavní negramotnost a odmítl, že by jeho kroky byly v rozporu s ústavou.

Soudy, ilustrační fotografie

Obžalovaný Zadeh podal další trestní oznámení na žalobce Kadlece

Domov

Brno - Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh, který čelí obžalobě v kauze daňových úniků, podal další trestní oznámení na státního zástupce Jiřího Kadlece. Opírá se o text zářijového usnesení Ústavního soudu, který sice odmítl podnikatelovu stížnost proti jeho opětovnému zadržení, zároveň ale konstatoval, že jeho případ má ze Zadehova pohledu "určitý šikanózní rozměr". Zadeh dnes novinářům zopakoval, že Kadlec a další zástupci justice zneužili svou pravomoc.

Ilustrační fotografie

Domov

Zemřel Miloš Holeček, bývalý místopředseda Ústavního soudu

Brno - V sobotu 16. 4. 2016 zemřel ve věku 65 let bývalý místopředseda a krátkodobě i předseda prvního českého Ústavního soudu JUDr. Miloš Holeček. V roce 1990 se podílel na přípravě Ústavy ČSR. Informaci sdělil z pověření bývalé předsedkyně Nejvyššího soudu JUDr. Ivy Brožové bývalý mluvčí Nejvyššího soudu v Brně Petr Knötig.

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy