Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chystá se žaloba na Zemana. Kvůli hrubému porušení ústavy ji chce podat několik senátorů

Zemanovo vítězství ve volbě prezidenta 2018
Zemanovo vítězství ve volbě prezidenta 2018
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Senátoři vedení Václavem Láskou chystají žalobu na prezidenta Zemana. Důvodem má být hrubé porušení ústavy. Klub pro liberální demokracii - Senátor 21 se rozhodl jednomyslně. Již nyní mají vytipovánu zhruba dvacítku Zemanových kroků, u nichž vnímají rozpor s ústavou. Veřejnosti chtějí text žaloby představit nejpozději do osmi týdnů.

"Ta planá diskuze o tom, zda prezident něco spáchal či nikoli, nemá dále smysl. Je třeba jasně popsat negativní skutky, kterých se prezident dopustil. A přidat precizní právní argumentaci odůvodňující náš závěr, že jimi hrubě porušil Ústavu. A to je úkol, který jsme si dali a který splníme," řekl k chystané žalobě Václav Láska, který je předsedou senátorského klubu.

Pověstnou poslední kapkou mělo být zasahování prezidenta a lidí v jeho okruhu do české justice. Rozhodnutí klubu v němž vedle Václava Lásky (nestraník za SZ a KDU-ČSL) sedí také Lukáš Wagenknecht, Petr Orel, Tomáš Goláň, Přemysl Raba a Ladislav Kos, bylo jednomyslné.

V senátním klubu SENÁTOR 21 jsme se rozhodli, že vést dál plané diskuzi o činech prezident nemá cenu. My si myslíme, že porušuje hrubě Ústavu. A chceme to argumentačně prokázat. Proto jsme začali psát žalobu. Do 6 až 8 týdnů ji představíme veřejnosti i kolegům senátorům.

— Václav Láska (@VaclavLaska) January 30, 2019

Senátoři chtějí nejprve popsat faktickou podstatu skutků, které podle nich byly v rozporu s ústavou. V současné chvíli jde prý asi o dvacítku konkrétních kroků, kterých se prezident v minulosti dopustil. Tento seznam chtějí senátoři představit veřejnosti a svým kolegům přibližně do dvou týdnů. Poté, ve spolupráci s ústavními právníky, projdou a vyberou několik skutků, které budou nejrelevantnější pro podání žaloby. Podle Lásky by mohlo jí asi o pět až deset konkrétních činů.

Na informace rychle reagoval i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. "Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají "liberální demokracií". Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali "lidovou demokracii". Na žádost o komentář pro náš sesterský server EuroZprávy.cz ještě uvedl, že "je to jen další nenávistný pokus o zviditelnění se v médiích."

Není žádným překvapením, že nenávistí rozdělují společnost hlavně ti, kteří se zaklínají “liberální demokracií”. Připomínají svými praktikami ty, kteří v minulosti vzývali “lidovou demokracii”.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 30, 2019

Podle Lukáše Wagenknechta z klubu Senátor 21 již mají senátoři vybrané konkrétní ústavní právníky, které chtějí oslovit. Jejich jména však zatím zveřejnit nechtějí. 

Místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer je k návrhu skeptický. Již dříve prý ústavní právníci shledali, že není naplněna skutková podstata vlastizrady ani nabourání demokratického právního státu. Podle Lukáše Wagenknechta bude však chystaná žaloba odlišná. "Ústavní právníci se dosud vyjadřovali pouze k ústavní žalobě pro velezradu, nikoli k žalobě pro hrubé porušení Ústavy," sdělil pro Globe24.cz.

Témata:  Miloš Zeman Václav Láska Ústavní soud České republiky senát Lukáš Wagenknecht Ústava České republiky

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy