Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bývalí ústavní soudci by měli mít nárok na rentu. Poslanci v prvním kole novelu podpořili

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Praha - Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila novelu, podle níž bývalí ústavní soudci budou při splnění určitých podmínek pobírat rentu. Norma nyní míří k posouzení do ústavně-právního výboru.

Bývalí ústavní soudci, kteří byli ve funkci aspoň polovinu období a splnili by i další předpoklady, by měli podle předlohy nárok na třetinu platu.

Emeritní ústavní soudci, kteří by měli nárok na rentu, by tvořili kolegium v čele s nejstarším z nich. Využily by se tak podle autorů novely zákona o Ústavní soudu jejich odborné a morální kvality a zajistilo by se jejich důstojné postavení po ukončení funkce.

Předlohou by také vzniklo kolegium emeritních ústavních soudců. Ti by ze zákona spolupracovali s Ústavním soudem například při publikační činnosti, při konferencích a přednáškách. Dávali by připomínky k návrhům změn ústavy a ústavních zákonů.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zákony justice Ústavní soud České republiky soudy

Aktuálně se děje

15. července 2024 9:22

Biden: Nesmíme vykročit na cestu politického násilí, to do Ameriky nepatří

Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit na cestu politického násilí" poté, co jeho vyzyvatel Donald Trump v sobotu přežil pokus o atentát. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy