Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Míváte pocit, že vám praskne močový měchýř? Jak je to ve skutečnosti?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Praha - Traduje se, že známý dánský astronom, astrolog a alchymista Tycho Brahe zemřel poté, co mu praskl močový měchýř. Jestli je něco takového vůbec možné už jistě napadlo ve chvíli nejvyšší potřeba každého z nás, odpověď však není tak prostá.

Tycho Brahe, podle pověstí zemřel na prasknutí močového měchýře při pozorování zatmění Slunce, nebo údajně kvůli tomu, že ze společenských důvodů nemohl vstát od hostiny dříve, než císař. Pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme, historici se však přiklání k tomu, že za jeho smrtí stálo selhání ledvin z důvodu nadměrného množství rtuti v těle.

Ať už za smrtí známého astronoma a astrologa stálo cokoliv, otázka možného prasknutí močového měchýře je tu s námi stále, odpověď na ni ale není zdaleka tak prostá, jak by se mohlo zdát.

Lékaři se obecně přiklání k názoru, že něco takového není možné. Má to své opodstatnění a u zdravého jedince k protržení měchýře skutečně dojít nemůže. Pokud množství moče překročí určitou hranici tlaku na stěny měchýře, svalstvo zadržující únik moči povolí a dojde k samovolnému úniku moči.

Jednoduše řečeno, bude-li jedinec zadržovat moč co nejdéle to bude možné, v určité fázi se samovolně pomočí, protože měchýř už působení tlaku nevydrží a svalstvo uvolní.

Stát se to může, ale...

Přesto existují případy, kdy k protržení měchýře skutečně došlo. British Medical Journal eviduje několik žen, které měly problémy s močovým měchýřem poté, co požily větší množství alkoholu. Právě alkohol je často spojován s traumaty, která mohou zablokovat svaly a jeho prasknutí zapřičinit.

Nadměrné množství stresu či trauma u jedince ale automaticky neznamená, že mu při prvním náznaku nutkání na toaletu močový měchýř praskne. Dochází k tomu pouze ve výjimečných případech, většinou se totiž svaly samovolně uvolní.

Stejně tak může jeho protržení způsobit neprůchodnost močové trubice, zvětšená prostata či prudký náraz do břišní dutiny. V posledním jmenovaném případě ale jde o mechanické poškození, které na rozdíl od výše uvedených nemá nic společného s nadměrným množstvím moči.

Léčba je jednoduchá, ale nutná

Pokud dojde k protržení močového měchýře, je třeba jej okamžitě řešit. Jde o orgán a jako takový je k životu prakticky nezbytný. Přesto, že jde o poměrně nepříjemnou komplikaci, není její léčba nijak těžká.

V první fázi lékaři nasadí katetr, tedy hadičku, kterou zavedou až do samotného měchýře. Takzvané cévkování je nepříjemné a pro spoustu lidí se stává doslova noční můrou, přesto dokáže zachránit život.

Následuje operace, v rámci níž se vyčistí dutina břišní a měchýř se laicky řečeno zašije.

Případů, při kterých může měchýř prasknout, je samozřejmě mnohem více. Podle některých lékařů může například neléčená rakovina oslabit jeho vnitřní stěny natolik, že začne podléhat tlaku moči a samovolně praskne. U zdravého jedince je však něco takového prakticky vyloučeno. 

Témata:  močení lidé zdraví

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:39

Víkendové počasí pod vlivem inverze. Láká na hory, ale působí i potíže v dopravě

Třetí lednový víkend začal a podle očekávání ho doprovází inverzní počasí. Podle meteorologů je proto třeba počítat s velkými rozdíly v teplotách a oblačnosti. Zatímco na horách je teplo, jinde mrzne a hrozí potíže v dopravě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.