Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změny v kontrole zpravodajských služeb zřejmě Sněmovnou projdou

Poslanci za ČSSD v čele s Milanem Urbanem
Poslanci za ČSSD v čele s Milanem Urbanem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha – Poslanecká sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o zpravodajských službách. Podle ní by pod sněmovní kontrolu měly spadat všechny zpravodajské služby, včetně civilní rozvědky. Na činnost zpravodajců navíc bude dohlížet taky nezávislý orgán.

V dnešním čtení zazněly jen dílčí pozměňovací návrhy, zamítnutí normy nikdo nepožadoval. Poslanci budou v závěrečném schvalování hlasovat zejména o změně v odměňování členů nezávislého kontrolního orgánu. Vládní návrh předpokládá paušál 20.000 korun měsíčně. Předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD) chce výši odměny navázat na platovou základnu, z níž se počítají soudcovské platy.

Bezpečnostní výbor chce v novele formálně upřesnit sněmovní kontrolu a u Vojenského zpravodajství vypustit vymezení, že se stará i o bezpečnost, zůstala by jen obrana. Sněmovna bude předlohu schvalovat patrně v lednu a je možné, že omezení u vojenských zpravodajců nepřijme.

Sněmovní komise v tuto chvíli kontrolují činnost Bezpečnostní informační služby, tedy civilní kontrarozvědky, a Vojenského zpravodajství, což je jednotná armádní zpravodajská služba, jež se zaměřuje na rozvědnou i kontrarozvědnou práci. Nově by měly dohlížet i na Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědku.

Kromě toho by měl vzniknout pětičlenný orgán nezávislé kontroly. Složený by měl být z důvěryhodných, bezpečnostně prověřených a veřejností respektovaných osob. Kontroloval by všechny zpravodajské služby, navíc i takzvané živé věci, byť s omezeními. Služby by nemusely předávat například údaje, které by mohly akce zmařit.

Původní návrh počítal s tím, že by jeho členy mohli být jen soudci, státní zástupci či členové kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu. Aktuální verze naopak soudce výslovně vylučuje a požaduje to, aby člen byl občanem ČR, dosáhl 40 let a kromě vysokoškolského právnického vzdělání měl právě prověrku na stupeň přísně tajné. Členy má vybírat Sněmovna na návrh vlády na dobu pěti let.

Do kontrolního orgánu by se neměli dostat lidé, kteří byli v posledních třech letech příslušníky nebo zaměstnanci bezpečnostních sborů a ozbrojených sil. Zákon vylučuje kromě soudců taky prezidenta, členy vlády, jejich náměstky, poslance i všechny zastupitele.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vojenské zpravodajství BIS (Bezpečnostní informační služba ČR)

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.