reklama

Radek Banga na protest proti skupině Otrel spolu s několika dalšími umělci opustil sál, kde se vyhlašovaly výsledky ankety Český slavík. "Moji předci byli v koncentráku. Přece nebudeme tolerovat fašisty v takovéhle anketě. Proboha lidi proberte se, přece nemůžeme mlčet, nemůžeme tomu tleskat, nemůžeme tam sedět a nic nedělat," Banga serveru Romea.cz.

Celá událost způsobila v Česku doslova zemětřesení. Na stranu známého zpěváka se postavily osobnosti jako zpěvák Pekař, Jan Tuna, Marta Jandová, Ewa Farná nebo Iva Pazderková. Za Ortelem stojí například Lucie Bílá a další.

"Takhle "nenápadně" to tenkrát v Německu taky začínalo. A hluboce se mýlí ti, kteří si myslí, že už je jiná doba a nemůže se to opakovat. Může. Velmi rychle. Nemlčte, prosím. Nebuďte lhostejní. Nemyslete si, že Vás se to netýká. Brzy může být pozdě..." uvedl například ke kauze na Facebooku moderátor Jan Tuna.

Banga následně na sociální síti vyvěsil komentář, kde vysvětlil své důvody, kvůli kterým odešel ze sálu. "Musím podotknout, že můj komentář má stále více pozitivních lajků, takže věřím, že moje slova byla převážně pochopena. Méně je lidí, kterých se to dotklo, tedy těch ,slušných inteligentních českých občanů'. Každý může na diskuzi pod mým článkem, ve kterém jsem vyjádřil svůj názor, přijít a udělat si o úrovni, s jakou vyjadřují svůj názor tito čeští nerasisté, nexonofobové, neanticiganisti, neneonacionalisti a neantisemiti ovládající perfektně češtinu, vlastní obrázek," řekl serveru Romea.

Fanoušci skupiny Ortel ale přistoupili k jiné formě komunikace. Reagují rasistickými poznámkami, vulgárnímu urážkami a výhružkami smrtí. Na Facebooku se podle serveru objevily komentáře typu „Zdechni, ty rasistická svině!!!", „Chtělo by to tu vyčistit, Ty jsi příkladem, Bango, seš v cizí zemi, tak nemel sračky, nelibi se ti tu, tak tahni jinam" nebo „Cikánskej zmrde, cikánská špína, čmoude".

Hněv fanoušků Ortelu se naknec obrátil i proti serveru Romea.cz,kterému vyhrožují někteří lidé v diskuzích vypálením redakce. "Na facebookové stránky organizace ROMEA napsal Ondra Vlček: „Vypálit celou Romeu."," píše server.

Ten hodlá na toto potenciální nebezpečí reagovat po svém. "Radíme se s právníky, jak proti výhružkám budeme postupovat. Není to poprvé co organizaci Romea nebo jejím zaměstnancům někdo vyhrožuje," uvedl ředitel organizace Romea Zdeněk Ryšavý.

Server EuroZprávy.cz nabídl prostor k vyjádření všem zainteresovaným včetně redakce serveru Romea, žádná ze stran jej však dosud nevyužila.

reklama