Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Banga se naštval: Když čtu nějakýho rasistickýho k*eténa, tak lituju, že nejsme v Německu, kde by za tyhle s*ačky dostal deset let natvrdo

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha – Je šílené, že Češi dnes mluví o tom, že je třeba obnovit koncentrační tábory, říká Patrik Banga, bývalý redaktor České televize, který nyní působí na serveru iDNES.cz. Na sociálních sítích zveřejnil velmi emotivní příspěvek, který se zabývá koncentračním táborem v Letech i nálad ve společnosti.

Banga zareagoval na diskuzi, která se v posledních dnech vede nejen „Už asi po třetí za posledních několik hodin čtu názor, že se mají obnovit koncentrační tábory. Zcela nepřekvapivě byl jeden z nich na facebookovém profilu Tomia Okamury. A už několik desítek hodin přemýšlím, zda k tomu vlastně můžu něco říct, protože jsem se dostal do stadia, kdy se bojím cokoliv říct, protože jakmile něco řeknu, začnou mi chodit nenávistné rasistické maily a vzkazy, které mě znechucují tak, že jsem přestal i blogovat na blogu, který sám vedu,“ přiznal Banga.

To, že v si roce 2018 může v českém prostředí přečíst, že je třeba obnovit koncentráky, mu prý přijde šílené. „Přijde mi šílené, že si někdo vůbec může dovolit zpochybnit romský holocaust a tvrdit, že se vlastně nestal. Neznám nikoho z Romů, kdo by neměl někoho v koncentračním táboře a neznám nikoho, kdo by tím nebyl nějak poznamenaný,“ přiznal novinář.

On sám prý nepoznal dědu ani babičku. „Přišel jsem o ty momenty, kdy si prarodiče hrají s dětmi. Můj děda mě nemohl brát na čundry, nebo mě učit hrát na housle. A nemohl proto, že umřel na následky týrání v koncentráku. A teď někdo přijde a začne vyprávět, že koncentrák vlastně nebyl koncentrákem a že lidi tam byli proto, že se jim nechtělo pracovat. To je stejné, jako kdybych si dovolil tvrdit, že Češi v odboji si za svou smrt mohli sami. Kdyby tohle totiž někdo řekl, tak skončí zcela po právu v báni. Nebo s monoklem,“ píše Banga na sociálních sítích.

Jenže v případě Romů jsou podle něj nálady jiné. „Když se to řekne o Romech, tak se začne psát, že se mají obnovit koncentráky. A fakt přemýšlím nad tím, jak se tohle v civilizované společnosti může stát. Čím to je? Je to sakra tím, že jeden z představitelů nejsilnějších politických tady zcela bezostyšně lže a protože to dělá on, mají ostatní pocit, že to můžou dělat taky? Jak je sakra možný, že mi lidi v roce 2018 píšou, že mám jít do plynu? Jak je sakra možný, že ať dělám co dělám, nikdy se tady nestanu plnohodnotným občanem? Co mám už sakra udělat proto, abych nemusel celej život koukat na to, jak mě někdo škatulkuje?“ ptá se novinář romského původu.

Poukazuje na to, že vystudoval na soukromé škole a za vlastní peníze, celý život pracuje, nikdy od státu nic nebral a odvedl takové peníze, že si předplatil důchod, kterého se stejně nedožije. „Onemocněl jsem a nikdy jsem nešel marodit. I při chemoterapiích (stejně jako zrovna teď) jsem chodil do práce a odváděl ze své práce peníze státu. A i po tom všem mě tady bude škatulkovat člověk, co je schopnej nehorázně lhát do médií a ještě si na tom budovat kariéru. Tak co je sakra špatně?“ zajímá ho.

„Já do p*dele čekám už dvacet let na to, až nějakej představitel Česka přijde a řekne pravdu o omluví se za to, co se dělo v Letech. Proč sakra už někdo na rovinu neřekne, že to byli místní četníci a nikoliv jen Němci, kdo měl na svědomí romskou krev? Aby bylo jasno. Romáky tady skoro vyvraždili. Moji prarodiče museli utíkat do lesů a když to nedokázali, skončili v koncentráku nebo mrtví. A kdykoliv čtu nějakýho rasistickýho k*eténa, tak lituju toho, že nejsme v Německu, kde by za tyhle s*ačky dostal deset let natvrdo,“ píše velmi emotivně Banga.

Jenže v Česku to podle něj chodí jinak. „Stalo se standardem, že po ránu čtu, že mám jít do plynu, nebo do Indie v tom lepším případě. Stalo se standardem, že když se nám podaří dostat před soud člověka, který vyhrožoval desítkám dalších lidí a dokonce si objednal vraždu, musíme čelit dalším a dalším nadávkám a výhrůžkám. A já už si na to normálně zvykl. A to je fakt lidská tragédie. Slušnost se vytratila. Místo toho vládne lež a nenávist. A z toho se mi fakt chce zvracet,“ přiznává Banga.

Témata:  Patrik Banga romové koncentrační tábor Lety

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.