reklama

Bělobrádek by se měl podle Sobotky do sněmovních voleb soustředit na dokončení zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a novou metodiku hodnocení výzkumných organizací.

Věcný záměr nového zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací schválila vláda letos v srpnu. Podle Bělobrádka se aktuálně pracuje na paragrafovém znění, které chce kabinetu předložit po podrobné debatě s odbornou veřejností.

Bělobrádek uvedl, že diskuse při bilanční schůzce se týkala i takzvaného kafemlejnku, tedy současného hodnocení výzkumných organizací, který oceňuje hlavně kvantitu. "Chceme jít cestou komplexního hodnocení kvality výzkumu v souladu s mezinárodními standardy," řekl vicepremiér.

Sobotka si myslí, že v oblasti vědy a výzkumu došlo od začátku funkčního období vlády k pokroku. Kabinet podle něj zlepšil spolupráci a komunikaci s výzkumnými organizacemi či zástupci průmyslu. Sobotka ocenil, že se daří zvyšovat výdaje na výzkum. "V roce 2017 by to mělo být o šest miliard více než v roce 2013," řekl.

Sobotka také uvedl, že si schůzky s Bělobrádkem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nechal záměrně na závěr svého bilancování. S Babišem se sejde příští středu. "Logicky se nebavíme jen o jejich resortech, ale i resortech, které mají koaliční ministry. Já jsem (Bělobrádka) upozornil na priority, které vidím na ministerstvu kultury i zemědělství," uvedl Sobotka.

Upozornění se týkala podle Sobotky i věcí, které nejsou z jeho pohledu "v úplně nejlepším stavu". "Nenavrhl jsem výměnu některého z lidoveckých ministrů, takto závažné problémy jsem při té revizi situace na jednotlivých resortech nezjistil," vysvětlil premiér.

Loading...
reklama