reklama

„Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno," uvedl dnes Ovčáček. Šéf protokolu patřil k blízkým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana. Jeho místo zatím obsazeno nebylo, nikdo ani nebyl pověřen řízením odboru.

Už na konci minulého týdne se v médiích objevila informace, že Forejtova kancelář na Hradě byla zapečetěna. Vedení Pražského hradu ale záležitost nekomentovalo s tím, že jde pouze o spekulace.

Prezident Zeman se Forejta v minulosti několikrát zastal. Podle některých informací ale má na Hradě spory s kancléřem Vratislavem Mynářem a hlavním poradcem prezidenta Martinem Nejedlým. O sporech Forejta s ostatními zaměstnanci Pražského hradu se mluví dlouhodobě.

Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Vysvětlovat musel třeba pozdní příjezd Zemana na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče nebo kauzu s neudělením vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Na základě informace z hradního protokolu také Zeman nepravdivě obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října.
 
Na veřejnosti se navíc objevily informace o kompromitujícím videu, na kterém je údajně Forejt zachycen. Server Hlídací pes z nahrávky publikoval několik fotografií, celé video zveřejnit odmítl. Autentičnost záběrů se nepodařilo ověřit. Oslovena byla i další média, že mohou záběry koupit.

O nástupci Forejta zatím rozhodnuto není. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář informoval, že bude jednat s někdejším hradním protokolářem Miroslavem Sklenářem o možné „částečné spolupráci" v rámci hradního protokolu. Nemyslí si ale, že by Sklenáře jmenoval přímo ředitelem hradního protokolu. Mynář zároveň řekl, že byl podle něj odbor protokolu Forejtem po celou dobu „velmi dobře veden" a zbylí pracovníci odboru nyní zvládnou bez problémů po nějakou dobu zajišťovat jeho chod.

Konec Forejta ve funkci nechtěl Mynář příliš komentovat. „Je to jeho rozhodnutí, my to respektujeme, já jsem mu v tomto vyšel vstříc a myslím si, že to není potřeba dále komentovat," poznamenal. Server EuroZprávy.cz oslovil také samotného Forejta, ten však na dotazy zatím nezareagoval.

Podle dostupných informací Forejt nedokončil vysokou školu, ovládá němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu a učí se italštinu. V protokolu prezidentské kanceláře byl zaměstnán od roku 2002, od roku 2004 odbor řídil. Forejt studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Mnichovské univerzitě Ludvíka Maxmiliána; podle vyjádření škol ani jednu nedokončil, podle některých médií neoprávněně užíval titul JUDr.
 
Podle deníku Mladá fronta Dnes víc než půl roku pracoval zdarma jako stážista, tehdejšímu protokoláři Miroslavu Sklenářovi ho doporučil dlouholetý vatikánský diplomat Erwin Josef Ender, kterému Forejt tlumočil z němčiny. Forejt na Hradě po půl roce dostal poloviční úvazek, v roce 2004 už měl plný a protokolu začal šéfovat.

V médiích občas býval kritizován za to, že na rozdíl od ostatních protokolistů se nedrží v pozadí, ale je vždy přímo u politiků. To kritizovali často fotoreportéři, kterým se "dostával do záběrů".

V prosinci 2013, kdy média psala o Forejtově nepravdivých údajích o vzdělání, se Forejta zastal bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj to byl "nejlepší protokolista, jakého za sto let tato země měla" a je jedním z nejvzdělanějších lidí, jaké v životě potkal.

Jeho budoucnost zůstává nejasná. Dlouholetý ředitel protokolu je nadále zaměstnancem ministerstva zahraničních věcí, kterým se stal kvůli budoucí kariéře v diplomatických službách. Má takzvané služební neplacené volno a pokud o to požádá, má nárok na pozici odpovídající jeho kvalifikaci, řekla dnes ČTK Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí. Prezident Miloš Zeman už dříve otevřeně hovořil o tom, že Forejt se má stát velvyslancem ve Vatikánu. Vláda už měla jeho vyslání do Vatikánu schválit. Jestli získá svolení vatikánské strany, však není jisté.

reklama