Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman podnítil diskuzi o velvyslancích, Zaorálkovi se to nelíbí

Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr zahraničí
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha/Brusel - Debaty o obsazování velvyslaneckých postů se mají odehrávat mezi státy. Uvedl to dnes český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s tím, že by se neměly odehrávat veřejně.

Reagoval tak na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který stále věří, že se končící šéf hradního protokolu Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. O konkrétních jménech dnes Zaorálek s českými novináři v Bruselu, kde je na jednání ministrů zahraničí NATO, vůbec nechtěl mluvit.

"Já budu vždy trvat na tom, že tohle je věc, která se musí odehrávat mezi zeměmi," zdůraznil šéf české diplomacie.

Pro to, aby někdo mohl vykonávat funkci velvyslance podle něj platí řada podmínek a kritérií. Zaorálek poznamenal, že obecně se zabývá v těchto otázkách tím, zda dotyčný kandidát "svým profilem, chováním a předpoklady" naplňuje to, aby mohl být v některé zemi velvyslancem.

Své podmínky a vlastní požadavky ovšem vždy mívá i druhý stát. "Teprve pokud tohle se sejde, tak je možné na nějakém jménu se shodnout. A pak ho říci veřejně," podotkl Zaorálek.

"Jenom moje osobní přání je, protože odvedl mnoho užitečné práce, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu, kam ho schválila už předminulá vláda," řekl dnes prezident Zeman novinářům po projevu v Poslanecké sněmovně. Věc podle jeho názoru záleží na ministerstvu zahraničí.

Témata:  Lubomír Zaorálek velvyslanectví Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 14:40

Policisté zasahovali v obchodních centrech v Praze. Někdo vyhrožoval bombou

Zatím neznámý anonym se rozhodl zkomplikovat poslední červencovou sobotu lidem, kteří se v Praze vydali na nákupy. Policie prověřovala výhrůžku týkající se několika obchodních center v hlavním městě. Na místech zasahovali pyrotechnici. Bomba se nenašla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Evropská unie

Komentář

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.