reklama

Finanční správa už eviduje 706 oznámení o nevydání účtenky. ČTK o tom informovala mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Systém podle ní běží plynule a bez problémů.

Do evidence je zatím zapojeno podle DIČ téměř 39.400 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se týká první vlna EET zhruba 40.000 podnikatelů. Finanční správa registruje 52.248 vydaných žádostí o autentizační údaje.

Doba odezvy centrálního systému je v průměru pod jednou sekundou, přesně 79 milisekund. I podle serveru HlídačEET.cz, který monitoruje měření dostupnosti a rychlosti komunikace pokladen obchodníků se servery EET, je odezva systémů dobrá a systém pracuje bez problémů. Pouze v noci na dnešek před druhou hodinou krátkodobě doba odezvy stoupla na zhruba 3,5 sekundy. Podle zákona je hraniční doba dvě vteřiny, pak může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu EET.

Víkendový provoz restaurací ukázal, že největším problémem EET budou nevhodně zvolené systémy pro evidenci, říká provozní ředitel dodavatele pokladních systému Storyous Petr Filipec. Současný stav podle něj povede k obměně většiny pokladních systému v gastronomii.

„Pokud se bude opakovat model ze zahraničí, tak až dvě třetiny účelových dodavatelů své EET systémy přestane rozvíjet, případně zkrachují. Část lidí EET pokladny možná zcela opustí díky novým výjimkám v zákonu, zbytek pak přesedlá na stabilní a solidní řešení, které prověří teprve praxe," uvedl.

Šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek dnes ČTK řekl, že nejen kvůli EET svou činnost ukončí 15 až 20 procent restaurací. „Důvodem není jen zavedení EET, ale další regulace, které již několik let na obor pohostinství dopadají. Konkrétně můžeme zmínit například zákon o potravinách, povinnost značení alergenů, dále připravovanou regulaci cen nealkoholických nápojů, zákaz kouření a podobně," uvedl. Zároveň ale dodal, že budou samozřejmě vznikat i nové provozovny.

Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

reklama