Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sněmovna bude projednávat "Lex Babiš", změny v EET nebo otcovskou. Čekají se bouřlivé debaty

Martin Komárek /ANO/
Martin Komárek /ANO/
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - V úterý 10. ledna začne první letošní schůze Sněmovny, která potrvá do 3. února. Na poslance čeká schvalování celé řady zákonů, z nichž některé vyvolávají kontroverze. Patří mezi ně "lex Babiš", vládní daňový balíček či zavedení otcovské.

Daňový balíček, jenž například zvyšuje daňové slevy na druhé a další děti, by poslanci mohli schvalovat v prvním jednacím týdnu. Rozpočtový výbor už dřív žádné pozměňovací návrhy týkající se výjimek z elektronické evidence tržeb nepodpořil. Podali je poslanci vládní KDU-ČSL i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Pravice chce celý systém úplně zrušit.

O osudu novely o střetu zájmů by Sněmovna mohla rozhodovat hned v úvodu schůze společně s předlohami, které do dolní komory vrátil s úpravami nebo se záporným stanoviskem Senát. Jde třeba o pravidla proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů, o změny ve vzdělávání lékařů a o omezení zpětného vývozu léků.

Sněmovna by se hned v prvním týdnu mohla dostat i ke schvalování změn ve vyplácení doplatků na bydlení do ubytoven, která vyvolala debaty hlavně kvůli pravomocím obcí, a v přerozdělování peněz mezi zdravotními pojišťovnami.

V úvodním kole by se měli poslanci věnovat například návrhu nového zákona o zahraniční službě a změnám v pohřebnictví. Posuzovat budou i poslaneckou ústavní novelu, která by v některých případech usnadnila vysílání českých vojáků do zahraničních operací.

Členy dolní komory čeká rovněž debata o situaci na problematickém úseku dálnice D8, který se motoristům otevřel už v prosinci, byť kvůli potížím s podložím s omezeními.

Poslanci budou volit i nového místopředsedu dolní komory za středočeskou hejtmanku Pokornou Jermanovou (ANO). Hnutí už do funkce nominovalo místopředsedu své frakce Radka Vondráčka.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zákony daně

Související

Aktuálně se děje

4:00

Předpověď počasí na víkend. Připravte si i deštník

Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy