Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severočeské doly připravují rozšíření těžby na Bílině

Těžba uhlí, ilustrační fotografie
Těžba uhlí, ilustrační fotografie
Foto: Greenpeace

Bílina - Severočeské doly (SD) připravily plán první etapy rozšíření těžby uhlí za ekologickými limity na dole Bílina. Mezi lety 2019 a 2035 mají v plánu vytěžit skoro 150 milionů tun uhlí. Na základě usnesení vlády z října 2015 se těžba může přiblížit maximálně na 500 metrů k okolním obcím.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v říjnu 2015 uvedl, že vláda rozhodnutí učinila mimo jiné kvůli zajištění dostatku uhlí pro teplárny a domácnosti a svou roli hrálo i udržení zaměstnanosti. Uhlí bude sloužit i elektrárnám ČEZ.

Výše zásob je odhadnuta na 149,8 milionu tun. "Při maximální průměrné těžbě 10 milionů tun ročně by zásoby byly vytěženy již za 15 let, to je v roce 2033. Záměr však předpokládá postupné snižování těžby po roce 2020 v souvislosti s předpokládaným snižováním poptávky po hnědém uhlí," uvádí se v oznámení záměru.

Těžba se přiblíží na půl kilometru k obcím Mariánské Radčice, Braňany a městu Duchcov. Zmizí současná silnice (II/256). Jako náhradu vybudují Severočeské doly přeložku, která bude napojena na připravovanou silnici mezi Mostem a Mariánskými Radčicemi, píše se v oznámení.

Těžba zničí archeologická naleziště. Právě nad Radčicemi odborníci objevili obří raně středověké pohřebiště. Zatím odkryli 500 hrobů, dalších 1000 musí stihnout odhalit do pěti let. Poté místo na návrší zničí rypadla z lomu.

Témata:  těžba uhlí

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Důchody a další nová taxa. Poště se bude platit za valorizační oznámení

Důchodová reforma přináší řadu změn a jedna z nich se týká i valorizačního oznámení. Od příštího roku bude vždy k dispozici v elektronické podobě, a to v datové schránce či na ePortálu ČSSZ. S doručením na adresu se sice přímo nekončí, ale bude možné pouze po podání žádosti a na náklady klienta. Lidé narození před rokem 1955 nadále nic platit nebudou.