Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD hledá nového lídra strany. Bohuslav Sobotka končí?

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády České republiky
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sociální demokracie hledá nového lídra strany, který by ji převzal od dosavadního předsedy Bohuslava Sobotky. Podle Lidových novin by mělo ke změně ve vedení dojít ale až po podzimních volbách.

Nalézt nového lídra strany se pokoučí ministr vnitra Milan Chovanec, který oslovil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ten ale podle deníku post šéfa strany zastávat nechce.

Ve hře jsou i další jména, málokteré je ale zvučné tak, jako bývalí předsedové. Mezi Jiřího Paroubka a další významné předsedy by se ale mohl zařadit Jan Birke, který je sympatický, ale rázný, což dokázal jak ve Sněmovně, tak v Náchodě, kde působí jako starosta.

Ani Birke se ale zřejmě nepostaví šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, a to ze zdravotních důvodů. Skloňuje se i jméno Jeronýma Tejce, který se chce stát prvním místopředsedou strany a postavit se Chovancovi. Otazníkem zůstává Jiří Zimola, který sice kritizuje vedení strany, sám do něj ale kandidovat nechce.

Kdo tak povede v budoucnu stranu zatím není vůbec jisté, dá se ale předpokládat, že velký otřes v ČSSD se odehraje až po podzimních volbách.

Strana se totiž obává, že pokud bydošlo ke změně dříve, působili by sociální demokraté rozpolceně a nejednotně, což by vyslalo negativní signál voličům. Podle dosavadních průzkumů ale ČSSD na hnutí ANO ztrácí a dříve nebo později bude potřeba vedení obměnit.

Sociálním demokratům u voličů možná zavařila i poslankyně Pavlína Nytrová, která ČSSD opustila kvůli údajným nekalým praktikám. Ve straně podle ní bují politická korupce na všech úrovních a tvrdí, že ČSSD se potápí.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) Bohuslav Sobotka Milan Chovanec

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.