reklama

Nalézt nového lídra strany se pokoučí ministr vnitra Milan Chovanec, který oslovil ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ten ale podle deníku post šéfa strany zastávat nechce.

Ve hře jsou i další jména, málokteré je ale zvučné tak, jako bývalí předsedové. Mezi Jiřího Paroubka a další významné předsedy by se ale mohl zařadit Jan Birke, který je sympatický, ale rázný, což dokázal jak ve Sněmovně, tak v Náchodě, kde působí jako starosta.

Ani Birke se ale zřejmě nepostaví šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, a to ze zdravotních důvodů. Skloňuje se i jméno Jeronýma Tejce, který se chce stát prvním místopředsedou strany a postavit se Chovancovi. Otazníkem zůstává Jiří Zimola, který sice kritizuje vedení strany, sám do něj ale kandidovat nechce.

Kdo tak povede v budoucnu stranu zatím není vůbec jisté, dá se ale předpokládat, že velký otřes v ČSSD se odehraje až po podzimních volbách.

Strana se totiž obává, že pokud bydošlo ke změně dříve, působili by sociální demokraté rozpolceně a nejednotně, což by vyslalo negativní signál voličům. Podle dosavadních průzkumů ale ČSSD na hnutí ANO ztrácí a dříve nebo později bude potřeba vedení obměnit.

Sociálním demokratům u voličů možná zavařila i poslankyně Pavlína Nytrová, která ČSSD opustila kvůli údajným nekalým praktikám. Ve straně podle ní bují politická korupce na všech úrovních a tvrdí, že ČSSD se potápí.

reklama