Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamáček oznámil spolustraníkům, že opouští SOCDEM

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Michal Kalášek / INCORP images

Bývalý vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie, která nyní působí pod značkou SOCDEM. Hamáček byl s ČSSD součástí předchozí vlády premiéra Andreje Babiše, ve sněmovních volbách ale strana vypadla z parlamentu. 

Hamáček tlumočil své rozhodnutí v dopise adresovaném nynějšímu předsedovi strany a svému nástupci Michalu Šmardovi. Vadí mu především nulové sebereflexe neúspěchu v eurovolbách. "Už nemohu být slepý k dění v nové sociální demokracii, jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji," uvedl v textu podle iDnes.cz. 

Exministr tvrdí, že rozhodnutí dlouho zvažoval. Připomněl svůj odchod z aktivní politiky po debaklu v parlamentních volbách na podzim 2021. Podle svých slov se nezříkal zodpovědnosti za volební výsledek.

"Na rozdíl od mnohých mých spolustraníků, kteří bez sebemenších zábran tehdy, a to nejen během kampaně, neustále veřejně vystupovali a zpochybňovali kurz nastavený tehdejším vedením, jsem se z veřejného života zcela stáhnul a proti novému vedení jsem nijak nevystupoval," zdůraznil.

Hamáčkovi se nelíbí ani situaci v "jeho" středočeské organizaci. "Poslední kapkou byla absolutní absence sebereflexe současného vedení SOCDEM po debaklu ve volbách do Evropského parlamentu. Stávající vedení SOCDEM si zvolilo, a po tři roky udržuje jako své hlavní téma, omluvu za údajné chyby, které jsem já jako předseda strany učinil," dodal. 

Sociální demokraté získali ve volbách do Evropského parlamentu, jejichž výsledky byly zveřejněny v neděli, pouze 1,86 procenta hlasů. Pod vedením Hamáčka a ještě pod značkou ČSSD se strana před třemi lety nedostala ani do Poslanecké sněmovny, když obdržela 4,65 procenta. 

Témata:  Jan Hamáček Sociální demokracie (SOCDEM)

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy