Nákazu variantou omikron potvrdila liberecká nemocnice definitivně dnes. Jedná se o první potvrzený případ v Česku. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Očkovaná žena z Liberce se do ČR vrátila z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj.

Hygienici podle Hamáčka na jednání ÚKŠ uvedli, že již kontaktovali všechny lidi, kteří cestovali společně s ženou. "Jsou v izolaci," řekl Hamáček. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve řekla, že s ženou do Česka cestovalo dalších osm lidí ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy.

Podle Hamáčka se opatření hygieniků týkají pěti krajů. "Probíhá u kontaktů prioritní trasování a hygienické stanice mají pokyn sekvenovat vzorky od všech, kdo jsou covid pozitivní a byli na celém kontinentu v Africe, v Izraeli či Hongkongu," uvedl. Ocenil, že nouzový stav umožnil nařídit samoizolaci lidem, kteří se vracejí z rizikových zemí. "To by bez něj nešlo, protože tak rozhodl soud," vysvětlil.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný. U vzorků lidí cestujících z celé Afriky, Hongkongu nebo Velké Británie se bude přítomnost omikronu zjišťovat při PCR testech.