Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krizový štáb se shodl na povinném očkování vybraných profesí

Vakcína, ilustrační foto.
Vakcína, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

Povinně očkovat proti nemoci covid-19 by se měli zdravotníci, sociální pracovníci, členové záchranného systému, vězeňská služba, vojáci, dobrovolní hasiči u některých jednotek a lidi nad 60 let, shodl se Ústřední krizový štáb. Nyní by mělo ministerstvo zdravotnictví navrhnout znění vyhlášky o povinném očkování, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na ředitelích sborů pak bude, aby přesvědčili o očkování své podřízené.

Podle Hamáčka je shoda na tom, kterých profesí se má povinnost očkování týkat. "Ještě se vedly diskuse o obecních a městských policiích," uvedl. Povinná vakcinace příslušníků není podle ministra ojedinělou záležitostí, je zavedena i v některých dalších zemích Evropské unie.

"Pak to bude na jednotlivých ředitelích sborů, aby to projednali se svými příslušníky tak, aby ta situace byla co nejméně komplikovaná," prohlásil Hamáček. Například policejní prezident Jan Švejdar minulý týden uvedl, že policie by mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. Povinné očkování policistů si nyní neumí představit, dodal.

O povinné vakcinaci pro některé profese a lidi nad 60 let stát uvažuje kvůli zesilující epidemii koronaviru. Vláda otevřela debatu minulé pondělí, nyní podle Hamáčka jedná skupina na úrovni náměstků.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) také dříve uvedl, že by vybrané profese a lidé nad 60 měli být podle odborníků úplně naočkovaní 1. února. Povinné očkování některých profesí podle něj podpořili i hejtmani.

Témata:  očkování Jan Hamáček

Aktuálně se děje

31. března 2025 4:00

Předpověď počasí slibuje další záchvěv zimy. Může i dost nasněžit

V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.