Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Pásmu Gazy odstartuje masivní očkování. Izrael schválil humanitární přestávky

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Izrael souhlasil s řadou třídenních "humanitárních přestávek" v bojích v Pásmu Gazy, aby umožnil zdravotníkům očkovat děti proti dětské obrně. Ve čtvrtek to oznámil Rik Peeperkorn, představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) na palestinských územích, uvedl server CNN.

Očkovací kampaň, která byla označena jako "humanitární přestávka", začne v neděli 1. září v centrální části Pásma Gazy a potrvá tři dny, uvedl Peeperkorn.

Poté bude následovat další třídenní přestávka v jižní části Pásma Gazy a později ještě jedna na severu palestinské enklávy. Přestávky budou každý den trvat osm až devět hodin, přičemž Izrael přislíbil, že v případě potřeby poskytne další den.

Cílem je naočkovat 640 000 dětí mladších 10 let. Očkovací kampaň je koordinována s izraelskými úřady, dodal Peeperkorn.

Hnutí Hamás podporuje žádost o humanitární přestávky v Gaze a je připraveno spolupracovat s mezinárodními organizacemi, řekl představitel Hamásu agentuře Reuters.

AP připomíná, že tyto humanitární přestávky neznamenají příměří mezi Izraelem a Hamásem, o které se již několik měsíců snaží zprostředkovatelé z USA, Egypta a Kataru.

V červenci byl v Pásmu Gazy zaznamenán první případ dětské obrny za posledních 25 let.

Míra očkování novorozenců v Pásmu Gazy výrazně poklesla po zahájení izraelské ofenzívy. Intenzivní boje většině dětí znemožnily přístup ke zdravotní péči. Před začátkem konfliktu bylo proti dětské obrně očkováno 99 procent dětí, ale v červenci letošního roku pouze 86 procent, uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 

Témata:  Gaza očkování

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.