reklama

Návrh, s jehož původní verzí přišla Evropská komise předloni v listopadu po teroristických útocích v Paříži, předpokládá tvrdší pravidla pořizování zbraní a zákaz některých poloautomatických zbraní pro civilisty. Po prosincové dohodě čeká novelu směrnice hlasování v plénu Evropského parlamentu a také následný formální souhlas členských zemí.

Poslanecký klub ODS vyzval české europoslance, aby návrh při dalším projednávání v Evropském parlamentu odmítli.

„Česká republika má jednu z nejlepších legislativních úprav, které se týkají držení zbraní, v Evropské unii. Pro ostatní státy by mohla být inspirací při úpravách jejich vlastních zákonů. Vznikající úprava, která je aktuálně projednávaná v Evropském parlamentu, nepřijatelně omezuje držitele střelných zbraní a neznamená žádné zvýšení bezpečnosti. Čeští europoslanci, vláda i parlament by měli této nové regulaci aktivně bránit, a neimplementovat ji do české legislativy, a to i v případě, že České republice budou hrozit sankce,“ řekla Jana Černochová, 1. místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS.

V Česku se proti navrhovaným změnám zdvihla vlna odporu. Proti byl i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Jeho resort přišel na začátku roku s návrhem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. I jeho myšlenka byla však přijata poměrně kriticky. "Podle mých informací vnitro ten návrh upravilo. Změny jsou zásadní a já si počkám na tento návrh," uvedla Černochová.

reklama