reklama

Mise by mohla začít v únoru a potrvá do konce roku 2018. Vyslání expertů je jedním z druhů pomoci, kterých chce země pomoct v boji proti tzv. Islámskému státu (IS). Aktivní pomoc přislíbil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předloni v New Yorku předsedovi irácké vlády Hajdaru Abádímu.

Podle předkládací zprávy ministerstva vnitra je politická a bezpečnostní situace v Iráku nadále velmi křehká a nepřehledná i přes postupující trend směrem ke stabilizaci země.

Vnitro chce poslat instruktory do metropole Bagdádu, kde se zapojí do programu, který vede italská policie. "Jejich hlavním úkolem bude poradenská činnost v oblasti bezchybného výkonu základních policejních činností a služebních zákroků podle požadavků irácké strany v souladu s evropskými standardy policejní práce," stojí v podkladech pro vládu.

Policejní mise nebude jediným angažmá Česka v Iráku. Loni v létě armáda do země poslala letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Působit by tam brzy měla také zdravotnická jednotka české armády či vojenští instruktoři.

reklama