Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČSSD zvažuje zavedení ošetřovatelské dovolené

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Colorbee

Praha - Poslanci ČSSD prosazují zavedení ošetřovatelské dovolené. Zaměstnavatel by ji musel podle navrhované novely zákoníku práce až na dva roky poskytnout zaměstnanci, aby mohl pečovat o postiženého rodiče nebo prarodiče.

Pracovník by po dobu čerpání této dovolené neměl nárok na plat. Zástupcům koaličního hnutí ANO ani opoziční TOP 09 se návrh nelíbí. Poukazují mimo jiné na to, že ošetřovatelé by zůstali na poměrně dlouhou dobu bez příjmu.

Zavedení volna na ošetřování, ale placeného, navrhuje také ministerstvo práce. Takzvané dlouhodobé ošetřovné by trvalo až 90 dní, pracovník by dostával z nemocenského pojištění 60 procent redukovaného základu svého příjmu a zaměstnavatel by mu musel místo držet. Novelu o nemocenském pojištění by měla v pondělí projednávat vláda.

Cílem poslanecké předlohy je podle autorů podpořit péči o staré nebo vážně nemocné lidi v jejich rodině, aniž by se zaměstnanec musel obávat ztráty pracovního místa. "Institut je využitelný zejména v případech, kdy se stav rodiče například prudce zhoršil v důsledku závěrečného stádia nevyléčitelné nemoci a podobně," stojí v důvodové zprávě. Péče by se mohla vztahovat i na rodiče a prarodiče manžela nebo registrovaného partnera.

Poslankyně ANO Radka Maxová označila úpravu za dobře myšlenou, ale nedomyšlenou. Lidi na ošetřovatelské by patrně přivedla na úřad práce pro sociální dávky. "Vytvořila by se skupina chudých ošetřujících," řekla ČTK Maxová. Poukázala i na dopady na zaměstnavatele ohledně shánění náhrady. Záležitost by Maxová řešila zrychlením přiznávání příspěvků na péči, zkrácenými pracovními úvazky a dostatečným počtem terénních sociálních pracovníků a denních stacionářů.

Témata:  Sociální demokracie (SOCDEM) dovolená zákoník práce zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.