Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výbor smetl ze stolu návrh na regulaci stavby mešit ve stavebním zákoně, bylo by to protiústavní

Mešita
Mešita
Foto: Pixabay

Praha - Sněmovní výbor pro veřejnou správu se dnes začal zabývat dvěma stovkami pozměňovacích návrhů k novele stavebního zákona, která má za cíl hlavně zjednodušit a zrychlit povolování staveb. Členové se rozhodli část svých návrhů stáhnout a předloží je až při druhém čtení ve Sněmovně. Šlo hlavně o návrhy, které neměly podporu ministerstva pro místní rozvoj. Výbor mimo jiné odmítl návrh na přísnější regulaci náboženských staveb včetně mešit.

S návrhem na přísnější regulaci výstavby náboženských staveb pro část církví, nikoli pro všechny, přišel poslanec ANO Karel Rais. Pro jejich povolování navrhoval mimo jiné obecní referendum. Ministerstvo s jeho návrhem nesouhlasilo, označilo ho za protiústavní, protože nepřiměřeně zasahuje do ústavních práv na samosprávu i na svobodu náboženského vyznání.

Výbor odmítl i další Raisův návrh na prodloužení platnosti starých územních plánů. Mají přestat platit 1. ledna 2021, ale některá města jako Brno, Praha nebo Mladá Boleslav do té doby nestihnou vypracovat nový plán. Ministryně Karla Šlechtová (ANO) s tím nesouhlasila a poukazovala mimo jiné na to, že by se kvůli třem městům zasahovalo do zákona.

Neuspěl ani Petr Bendl (ODS) s návrhem vypustit právo občana podávat podnět obci k pořízení územního plánu. Výbor podpořil návrh Josefa Uhlíka (KDU-ČSL), aby v zákoně zůstala věta, že při pochybnostech, zda jde o zařízení, tedy třeba reklamní panel, informační desku, nebo o stavbu, by rozhodoval stavební úřad.

"Chceme zkrátit řízení, chceme zjednodušit, snižujeme byrokracii pro stavebníky, a to jak malé, tak velké," popsala ministryně klíčové priority novely. Novela také zavádí možnost sloučení územního i stavebního řízení a posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) do koordinovaného povolovacího řízení. Taková stavba bude jedním úředním rozhodnutím současně umístěna i povolena.

Novela podle ministryně také zásadně zkrátí pořizování aktualizací zásad územního rozvoje krajů a změn územních i regulačních plánů. U liniových staveb, dopravních i energetických, se pro případ, že je objektivně nelze umístit do koridoru v územním plánu, zavádí možnost na základě rozhodnutí krajského úřadu v nezastavěném území z tohoto koridoru vybočit. "Zde počítáme s úsporou času minimálně dva roky," podotkla Šlechtová.

Předloha dává možnost i obecním zastupitelstvům rozhodnout o pořízení územního plánu s prvky regulačního plánu. "To je velká úleva pro starosty, pro komunální politiku, pro zastupitelstvo," konstatovala ministryně.

Novelu dnes mají na programu i další sněmovní výbory. Druhé čtení by mohlo přijít na řadu na schůzi, která začne koncem února.

Témata:  stavebnictví zákony Ministerstvo pro místní rozvoj muslimové

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 18:40

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy