Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

STAN schválil nabídku lidovců na předvolební spolupráci

Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín
Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude s lidovci jednat o vytvoření koalice pro podzimní sněmovní volby. Na dnešním jednání celostátního výboru STAN to schválilo 81 procent delegátů.

Novinářům to sdělil předseda STAN Petr Gazdík. První jednání o programu dvojkoalice, která bude pro zisk poslaneckých mandátů potřebovat podporu nejméně deseti procent voličů, by se měla uskutečnit do konce února.

"Celostátní výbor Starostů a nezávislých 81 procenty v tajné volbě pověřil vedení Starostů a nezávislých vyjednávat o koalici s KDU-ČSL pro parlamentní volby v roce 2017," řekl Gazdík. Společně s lidovci, kteří jsou nyní součástí vládní koalice chce STAN výrazně promluvit do české politiky.

Desetiprocentní hranici, kterou musí KDU-ČSL a STAN překročit, aby získaly v podzimních volbách zastoupení ve Sněmovně, Gazdík jako překážku nevnímá. "Desetiprocentní hranice se nebojíme, protože pakliže chceme něco v naší zemi změnit, tak mít pět procent a šest mandátů rozhodně nestačí," podotkl.

Ambice vznikajícího spojenectví potvrdil také místopředseda strany Vít Rakušan. "Věříme, že v případě, že vznikne dvojkoalice KDU-ČSL a STAN, se stáváme třetí výraznou silou na politickém spektru a výraznou alternativou vůči politice sociální demokracie a politice hnutí ANO," řekl.

Témata:  Starostové a nezávislí (STAN) KDU-ČSL Petr Gazdík volby

Související

Aktuálně se děje

6. října 2025 9:51

Veronika Žilková a podvodníci. Jednou naletěla, psal jí i falešný Petr Rychlý

Leckdo by se styděl, kdyby se stal obětí podvodníků, a raději by o tom nemluvil. V případě Veroniky Žilkové to neplatí. Známá herečka přiznala, že naletěla. Teď dokonce o své zkušenosti s podvodníky - a není jenom jedna - vyrazila vyprávět do televize. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy