Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

TOP 09 navrhuje, aby se EET netýkalo menších podnikatelů

Miroslav Kalousek /TOP 09/
Miroslav Kalousek /TOP 09/
Foto: Reprofoto ČT

Praha - TOP 09 předložila novelu zákona o elektronické evidenci tržeb, v níž navrhuje, aby se EET netýkala podnikatelů s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Opoziční strana se obává, že bez změny hrozí mnoha drobným podnikatelům krach.

Návrh TOP 09 stanoví, že evidenci tržeb budou podléhat jen poplatníci daně z příjmů fyzických nebo právnických osob, které jsou současně plátci DPH. Jako plátce DPH se musí zaregistrovat podnikatel, jehož obrat za uplynulých 12 měsíců překročí jeden milion korun.

Předkladatelé v důvodové zprávě uvádějí, že celkový dopad na veřejné rozpočty nebude negativní, protože nepravděpodobnou marginální ztrátu z výběru daně vyrovná skutečnost, že se nebudou uzavírat provozovny a neutlumí se drobná podnikatelská aktivita.

Pro drobné podnikatele ve službách bude podle TOP 09 nová povinnost evidovat tržby likvidační. Půjde třeba o majitele venkovských pivnic, které mají otevřeno pouze večer nebo v sezoně, majitele malých opraven, kadeřnice nebo farmáře prodávající na trzích.

"Právě u těchto poplatníků je riziko daňových úniků zcela zanedbatelné v porovnání s úniky daní u velkých společností. Naopak reálně hrozí, že finanční a administrativní náklady zákona o EET přimějí tyto živnostníky svoji činnost ukončit," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Konec malých živností podle něj hrozí hlavně na venkově.

Také ministerstvo zemědělství navrhuje, aby se EET nevztahovala na farmářské trhy.

Témata:  TOP 09 elektronická evidence tržeb Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

10. srpna 2026 20:12

10. srpna 2026 17:49

Soukupa po brutálním útoku pustili se zlomeninou z nemocnice. Mluví o pokusu o vraždu

Případ zákeřného napadení bývalého mediálního magnáta Jaromíra Soukupa zůstává i několik dní po události zahalen tajemstvím. Dvojice maskovaných pachatelů, která sedmapadesátiletého podnikatele přepadla na jeho vlastním pozemku ve Strančicích, z místa činu uprchla a policistům se ji dosud nepodařilo dopadnout. Ve vzduchu navíc stále visí otázka, co bylo skutečným motivem takto agresivního činu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy