Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stovka denně nikoho nezabije, tvrdí Zeman. Se zrušením poplatku za hospitalizaci nesouhlasí

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Hradec Králové - Prezident Miloš Zeman dnes zahájil třídenní návštěvu Královéhradeckého kraje. Kritizoval zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici. Podle něj by peníze mohly být použité na zvýšení platů zdravotnicích sester a pečovatelek.

Podle Zemana někteří lidé umisťují své rodiče na sociální lůžka, protože ušetří tři tisíce korun měsíčně. "Já budu první, kdo bude se zvýšením platů souhlasit, ale také musím položit otázku, kde na to vezmu peníze. Stovka denně za hospitalizační poplatek přece nikoho nezabije. Tahle chyba by se měla napravit, aby dvě miliardy mohly jít na tento účel," uvedl Zeman.

Prezident to uvedl v reakci na vystoupení krajského zastupitele Josefa Lukáška (KSČM), který mluvil o zvýšení platů v sociálních službách. "V sociální oblasti nejsou lidi, odcházejí například do automobilky, ale v poslední době je přeplácejí i supermarkety," řekl Lukášek.

"Sociální demokracie měla ve svém volebním programu zachování hospitalizačních poplatků, naprosto zbytečně tento bod pustila, a tím zdravotnictví přišlo o dvě miliardy korun ročně, které by se mohly věnovat na zlepšení platové úrovně, ne lékařů, ti mají podle mého názoru už více než dost, především sester a pečovatelek v této oblasti," řekl také Zeman.

Stokorunové poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud na návrh ČSSD v červenci 2013 a zákonodárcům dal do konce roku čas, aby jej zrušili sami. Povinnost platit skončila 1. ledna 2014. Vláda v březnu rozhodla, že nemocnice dostanou 2,1 miliardy korun jako kompenzaci za zrušené poplatky.

Témata:  Miloš Zeman poplatky ve zdravotnictví nemocnice

Související

Aktuálně se děje

11:41

Tučňáci a rypouši si musí uvědomit, proti komu stojí. Nebo na ně bude vyslán JD Vance

Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.