Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České úřady zablokovaly majetek afrického obchodníka v Praze

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Praha - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zablokovali pražské nemovitosti třiačtyřicetiletého byznysmena z Nigeru Himy Aboubakara, kterého v Nigérii vyšetřují kvůli předraženým nákupům zbraní pro armádu. Plombu na tři byty, které si podnikatel loni koupil v Praze Libni za zhruba 50 milionů korun, dali na žádost Nugérie kvůli podezření, že byly zaplaceny penězi pocházejícími z korupce. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej nechtěl pro server případ komentovat.

Kvůli zablokování majetku v katastru nemůže Aboubakar své nemovitosti v komplexu Dock prodat ani převést na někoho jiného. Server doplnil, že podle obvyklého scénáře z podobných případů nechá policie byty zaplombované do doby, než Nigérie kauzu uzavře.

Aboubakar je výkonným ředitelem společnosti Societe D'Equipments Internationaux (SEI), která obchoduje se zbraněmi. Hlavním klientem SEI je armáda Nigérie, která přes sedm let vede válku s islamistickými teroristy z hnutí Boko Haram.

Začátkem loňského roku se podle Seznamu ukázalo, že část peněz od Nigérie odešla na účty soukromých firem, ale armádní materiál za ně dodán nebyl. Mezi obviněnými skončili bývalý ministr obrany nebo poradce nigerijského prezidenta pro bezpečnost, nigerijská prezidentská kancelář loni v březnu uvedla, že výbor pro audit ustavený nigerijským prezidentem vydal doporučení, aby Aboubakara začala vyšetřovat nigerijská protikorupční jednotka. Loni v červnu, kdy o vyšetřování referovala tisková agentura AFP, nicméně Aboubakar nebyl mezi obviněnými.

Nigérie podle závěrů prezidentské komise vyčlenila v letech 2007 až 2015 na výdaje na obranu 2,1 miliardy dolarů (53,5 miliardy Kč). Z toho 930,5 milionu dolarů (23,7 miliardy Kč) dalo nigerijské letectvo firmě SEI. Dohromady s ní mezi lednem 2014 a únorem 2015 uzavřelo deset kontraktů. Podle auditu byl jeden z nich, nákup dvou použitých helikoptér za téměř 137 milionů dolarů, značně předražený. Dodané stroje nebyly schopné letu, nová helikoptéra stejného typu přitom stojí 30 milionů dolarů.

Témata:  Praha

Související

Aktuálně se děje

11. října 2025 9:25

Mirai šokoval obrovskou proměnou. Může za ni Leoš Mareš

Mirai Navrátil už se za posledních pár let nesmazatelně zapsal do paměti lidí, které ale o to víc překvapí jeho nejnovější změna image. Dosud totiž frontman známé kapely vypadal pořád stejně. Nyní je ale jedna zásadní věc jinak. A může za to Leoš Mareš. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Armáda na pražské náplavce

Drony nad Českem. Incidentů přibývá, přiznala armáda

Armáda České republiky uvedla na pravou míru, jak je to s údajně neznámými drony v českém vzdušném prostoru. Podle vojáků zatím nedošlo k podobným incidentům, jaké hlásí některé evropské země. V Česku ale dochází k případům porušování legislativy ohledně provozu bezpilotních strojů či k neodborné manipulaci s nimi.