Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidovec Mihola chce, aby rodilí mluvčí mohli učit nejen cizí jazyk

Škola
Škola
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Sněmovna projednává novelu zákona o pedagogických pracovnících. Lidovecký poslanec Jiří Mihola do ní chce doplnit nařízení, aby rodilí mluvčí bez pedagogické kvalifikace mohli učit i jiné předměty než cizí jazyk.

Zejména střední školy by tuto možnost uvítaly, uvedl Mihola v odůvodnění svého návrhu. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová i předseda Unie školských asociací (CZESHA) Jiří Zajíček s tím souhlasili. K aktuálnímu návrhu poslance Miholy se ale stavěli rezervovaně.

Zajíček považuje za problematické, že zatímco po českých učitelích se požaduje pedagogická kvalifikace, cizinci by měli výjimku. "Snažit se je zaměstnat na výuku může být užitečné, ale i kontraproduktivní. Je otázka, jak budou učit," řekl ČTK.

Některé školy už výuku některých předmětů v cizím jazyce využívají, potvrdila Schejbalová. Prospívá to podle ní jazykovým kompetencím žáků.

Výjimka by se podle Miholova návrhu měla týkat rodilých mluvčích, kteří mají vysokoškolské vzdělání stejného nebo obdobného zaměření, jako by byl jimi vyučovaný předmět. Někteří cizinci podle něj ve státech, kde získali vzdělání, kvalifikaci pro výkon učitelského povolání splňovali. Tuzemské požadavky jsou ale přísnější a na českých vysokých školách není prakticky možné doplnit si pedagogickou kvalifikaci v cizím jazyce, doplnil Mihola.

Výuka v cizím jazyce podle něj zvyšuje šance absolventů na uplatnění při studiu na zahraničních vysokých školách i při práci v cizině.

Témata:  školství učitelé jazyky

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.