reklama

Návrh se bude týkat i Babiše, který nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

Babiš avizoval záměr zdanit výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly, před týdnem. Změna by měla platit od příštího roku. Úrokový příjem z dluhopisů by měl být podle návrhu zdaněn od data účinnosti zákona.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden Babiše v dopise vyzval, ať sdělí, jestli se problematikou dluhopisů zabývala Finanční správa. Babiš očekává, že na dopis odpoví dnes. Zneužití zákona odmítá.

Babiš nakoupil desetileté dluhopisy se šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. "Moje bývalá firma měla 22 miliard úvěrů a připravovala největší pekárnu v Evropě za devět miliard, velkočpavkárnu na Slovensku za devět miliard a minulý rok investovala 19 miliard. Takže její úvěry dneska jsou 37 miliard. Samozřejmě věděla, že budou velké investice, proto chtěla dlouhé peníze, které by od banky neměla," uvedl.

Ministr financí čelí i podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz. Babiš dnes ČTK poskytl potvrzení od banky, z kterého vyplývá, že cenné papíry v nominální hodnotě 1,48 miliardy nakoupil za 1,55 miliardy. Sobotka k tomu uvedl, že to je jen jedna z odpovědí na otázky, které kladl. "Hlavní problém spočívá v tom, zda vydáním dluhopisů Agrofertu nebyla krácena daň," uvedl.

reklama