Brno - Ústavní soud (ÚS) ponechal v platnosti současné znění zákona o hazardních hrách, který platí od 1. ledna. Normu přezkoumal na základě podnětu senátorů, podle nichž je zákon nejasný,
Podle ústavního soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy však sporná ustanovení nemají nic společného s cenzurou. "Jde o naprosto legitimní, ve světě běžnou úpravu," uvedl Jirsa. Poukázal na problematické aspekty internetových her a hazardu obecně, například z hlediska daňových úniků, kriminality, ale i závislostí.
Zákon podle nálezu vychází ze skutečnosti, že oproti kamenným provozovnám je hazard na internetu podstatně hůře kontrolovatelný i nebezpečnější. "A to již tím, že se k internetovým hrám při absenci účinné regulace lze připojit v podstatě odkudkoli, mohou se jich účastnit snadno i děti nebo patologičtí hráči, hry probíhají rychleji a jde v nich o vyšší částky," stojí v nálezu.
Poskytovatelé připojení mají ze zákona povinnost blokovat přístup na stránky uvedené v seznamu, který povede ministerstvo financí. Zatím je prázdný, probíhají správní řízení, která musí předcházet případným sankcím. Ústavní soudci zdůraznili, že proti zařazení na "blacklist" i proti dalším sankcím se provozovatelé her mohou bránit správní žalobou.
Podle senátorů je v normě nedostatečně vymezeno, kdo je poskytovatelem připojení k internetu a co by měl přesně technicky splnit, například zda má blokovat konkrétní adresu s nepovolenou hrou, nebo celou domovskou stránku. "Ponechme výklad pojmů na správních orgánech a především na soudech," řekl Jirsa.
Na trh mohou podle zákona vstoupit zahraniční loterní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Firmy musí zastavit provoz, vyplatit hráče, upravit software a pak teprve požádat ministerstvo o licenci.
Témata: hazard, Ústavní soud ČR, internet
Související
27. května 2022 17:15
31. ledna 2022 12:29
28. srpna 2020 12:58
21. srpna 2020 14:03
30. prosince 2019 4:36
21. července 2019 11:24